ÖĞRETMENLERİMİZE VE ÖĞRENCİLERİMİZE İYİ BİR TATİL DİLERİZ

ÖĞRETMENLERİMİZE VE ÖĞRENCİLERİMİZE İYİ BİR TATİL DİLERİZ

2017-2018 eğitim-öğretim yılı, yarıyı tatil dönemine girdi.  Yarıyıl tatilinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci, bugün karne aldı.

Tüm öğrencilerimizin yarıyıl boyunca emeklerinin karşılığı olan karnelerinin bir başarı ya da başarısızlık olarak görmemeleri gerekmektedir.  Çünkü; eğitimde laik, bilimsel, çağdaş, ulusal, parasız eğitim bir kenara bırakılmıştır. Eğitimin bilimsellikten uzaklaştırılmasının yanında eğitim-öğretim sistemimiz, uluslararası ve ulusal sınavlardaki niceliksel ve niteliksel düşüşle  çağdaş dünyanın gerisine doğru hızla götürülmüştür.

AKP iktidarı, tüm eğitim sistemimizi yap-boz tahtasına çevirdiği yetmediği gibi laik ve bilimsel eğitimi dışlayan kalitesiz kitaplar ve niteliksiz müfredatla öğrencilere eğitim verilmesini amaçlamaktadır. Eğitim binalarındaki eksiklikler, okullarda ve kurumlardaki kadrolaşma, velilerin ve öğrencilerin müşteri olarak görülmesi, eğitimde özelleştirme ve dinselleştirme yaygınlaştırılmaktadır. Öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının özlük ve ekonomik sorunları her geçen gün artmaktadır.  

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimi niteliksizliğe, düzensizliğe ve kaosa sürükleyerek çocuklarımızın geleceği ile oynamaya devam etmektedir. Eğitim ve bilim emekçilerinin sorunları ise katlanarak artmaktadır.

Ülkenin içinde bulunduğu durumdan, doğrudan etkilenen eğitim sistemimizin karşı karşıya olduğu çok sayıda sorunun varlığına rağmen; eğitim biliminin en temel ilkelerine aykırı düzenlemelere karşı; ülkemizin geleceğini oluşturacak yeni kuşakların, akıl, bilim ve sanat ortamında barış ve huzur içinde verilen bir eğitim sistemiyle yetiştirilmesi için her türlü dayatmanın karşısında olacağız.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; ekonomik, mesleki ve örgütsel bütün olumsuzluklara rağmen büyük bir özveriyle görevini yapan; gerici müfredata karşı da inatla ve kararlılıkla Atatürk’ü anlatmaya devam edecek olan bütün eğitim ve bilim emekçileri ile öğrencilerimize sağlıklı ve mutlu bir yarıyıl tatili diliyoruz.  

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU