ORTAÇAĞCI KARANLIĞA KARŞI,  AYDINLIĞIN ABİDESİ, KUBİLAY'I UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

ORTAÇAĞCI KARANLIĞA KARŞI,  AYDINLIĞIN ABİDESİ, KUBİLAY'I UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

 

 

 

 

  

ORTAÇAĞCI KARANLIĞA KARŞI,  

AYDINLIĞIN ABİDESİ, KUBİLAY'I UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!


Devrim Şehidi Kubilay'ın,  katledilişinin  85. yılında anma töreninde, aydınlanma düşmanı, yasakçı zihniyet tarafından, seçilmiş bir İlçenin Belediye Başkanına törende konuşma yasağı getirildi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu  İzmir İl Temsilcisi  ve Tüm Yerel-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Tamer Yiğit GÜLER ve Konfederasyon Bileşenlerinin  Şube Başkanları, bugün sabah saatlerinde, Menemen Belediye Başkanı Tahir ŞAHİN’i makamında ziyaret ederek, bu yasakçı zihniyete karşı Konfederasyon olarak sonuna kadar kendisine ve tüm Menemen halkının yanında olacaklarını ve her türlü desteği vereceklerini söylediler.

Daha sonrada Sendika binasında konu ile ilgili basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasını yapan Birleşik Kamu İş İzmir İl Temsilcisi Tamer Yiğit Güler konuşmasına son günlerde Diyarbakır ve Şırnak'ın Silopi ile Cizre ilçelerinde yaşanan olaylara değinerek " Güneydoğuda yaşananlar  orada Devlet Otoritesinin kalmadığının bir göstergesidir. Devletin görevi suçluyla suçsuzu ayırt etmektir, Okullarda öğretmenleri okullarını terk ettirmek, Sağlıkçılara Hastanelerde kalmaya zorlamak,  Devlet otoritesinin orada kalmadığının göstergesidir. Devlet böyle davranarak, sivil masum halkı PKK terör örgütünün eline teslim etmektir. O bölgeye bakıldığında Suriye'den Irak'tan ne farkı  kalıyor, Devletin görevi orada yaşayan halkımızın can  ve mal güvenliğini sağlamaktır. Bu sürecin sonuna kadar  takipçisi olacağız” dedi.

Güler, "orada bugün yaşananlar ile Kubilay'ın anmasına yasak getirenler aynı emperyalist anlayışın ürünüdür" diyerek, Cumhuriyet devrimlerinin yanında olanların sesi olacaklarını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Kubilay” gericiliğe karşı verilen savaşın simge ismidir. “Kubilay olmak”, gericilik karşısında gerekirse başını vermek, ama asla eğilmemektir.

Öğretmen kimliğiyle, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında, daha mutlu, daha çağdaş bir dünyanın var olabilmesi için mücadele eden Kubilay, ulusumuzun Cumhuriyet’e sahip çıkma kararlılığının önemli bir sembolü olarak tarihe geçmiştir.

Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet, karanlıktan aydınlığa, dogmalardan bilimselliğe ve akılcılığa, bağnazlıktan çağdaşlığa, imparatorluktan ulus devlete ve kulluktan yurttaşlığa geçişin adıdır.

Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılarak, kutsal dini duyguların siyasal amaçlarla kötüye kullanılmasının önlenmesi, Cumhuriyet yönetiminin temel yaklaşımlarından birisi olmuştur.
Bugün Türkiye Cumhuriyeti, bir yandan uygar dünyayla bütünleşme yolunda ilerlerken, öte yandan Cumhuriyet’in dayandığı değerler sistemine yönelen tehditlere, Atatürk devrimlerini içine sindiremeyen çevrelere karşı da kararlı bir savaşım vermek durumundadır.

23 Aralık 1930 günü Menemen’de bir grup gericinin gerçekleştirdiği eylem, Cumhuriyet karşıtlarının çirkin yüzlerini göstermeleri yönünden ibretle hatırlanması gereken bir olaydır. O tarihten günümüze dek ulusumuz onlarca yurtsever aydınını karanlık ve hain pusularda şehit vermiştir. Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, Turan Dursun gibi nice Atatürk devrimcisinin, Sivas olaylarında da pek çok düşün ve sanat insanının şehit edilmelerinin, birbirinden bağımsız olduğunu düşünmek mümkün değildir.

Bugün de tam bağımsızlığı, ulusal egemenliği, ülkenin bütünlüğünü savunan cumhuriyetçiler her türlü baskı ve sindirmenin hedefidirler.

85 yıl sonra bugün hala karanlığa karşı aydınlığı savunanlar susturulmak istenmektedir.

Bugün üzülerek görüyoruz ki yaklaşık 50 yıldır Kubilay’ı anma törenlerinde Menemenliler adına konuşma yapan kentin belediye başkanları da susturulmak isteniyor. Geçtiğimiz günlerde Valilik tarafından yönetmelik bahanesiyle Menemen Belediye Başkanı Tahir ŞAHİN’in tören konuşmasının engellendiğini öğrendik. 16 yıldır resmi törenlerde konuşan Belediye Başkanı’nın konuşması nasıl olur da bugün yasaklanır? Milli bayramlarımızı yasakladınız. Andımızı kaldırdınız. Yetmedi mi? Sıra Cumhuriyet’in belediye başkanlarına mı geldi?

İşinize geldiğinde halkın iradesi diyeceksiniz. Seçilmişleri atanmışlara ezdirmem diyeceksiniz. Bu mu sizin demokrasiye ve halkın iradesine saygınız. Unutmayın ki bu Cumhuriyet sizleri Kaymakam yaptı. Vali yaptı. Bugün aslında susturulmak istenen Menemen Halkıdır. Menemenli Mehmet. Menemenli Ayşe. Menemenli Tahir. Kısacası Menemenli Kubilay’dır.

85 yıl sonra bugün hala Kubilay konuşuyor. Unutmayın ki Kubilay’ları susturmazsınız.

Bu yasakçı zihniyetten vazgeçin!

Biz Birleşik Kamu İş’e bağlı sendikalar olarak; karanlığın karşısında, aydınlığın abidesi, cumhuriyetin meşalesiyiz.

Bu anlamda; Cumhuriyet devrimlerinin yanında olanların sesi olacağız. Menemen Belediye Başkanı Tahir ŞAHİN’i susturursanız biz konuşacağız.” dedi.

Tamer Yiğit Güler, “23 Aralık’ta tüm İzmirlileri Devrim Şehidimiz Kubilay’ı anmaya ve konuşması engellenen Menemen Belediye Başkanına sahip çıkmaya çağırıyoruz!  Saatler 8.30’u gösterdiğinde Menemen Tren İstasyonu önünde buluşuyoruz”. diyerek, Cumhuriyete sahip çıkan tüm İzmirlileri Menemen'e davet etti.

Basın Açıklamasına, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Eğitim ve Basın Yayın Genel Sekreteri Semra PEKTOPAL, Tüm Yerel-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Dr. Hakan KIRAN, Genel Sağlık İş Şube Başkanı Dr. Muteber ÇOLAK, Eğitim İş 1 Nolu Şube Başkanı Bülent TURAN, Eğitim İş 3 Nolu Şube Başkanı Hüseyin ÇALIŞKAN ile sendikaların Şube yöneticileri ve temsilciler katıldı.

 https://www.youtube.com/