ÖZGECAN İÇİN DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ AYAKTA

ÖZGECAN İÇİN DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ AYAKTA

Mersin'de hunharca katledilen Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin yankıları devam ederken, sokaklarda eylemler sürüyor.  Demokratik kitle örgütleri, vahşice öldürülen Özgecan cinayetinin peşini bırakmayacaklarını haykırdı.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’inde içinde bulunduğu demokratik kitle örgütleri Ankara’da Güvenpark’ta toplanarak vahşice katledilen Özgecan Aslan için ortak basın açıklaması yaptı. Konfederasyonumuz Genel Başkanı Hasan Kütük ve Genel Sekreterimiz Mücahit Dede, Mali Sekreterimiz Ali Taştan ile bağlı sendikalarımızın genel başkanları ve MYK üyeleri de eyleme katılarak destek vermişlerdir.

‘Özgecan için ayaktayız’, ‘Susma suça ortak olma’, Kadın cinayetleri politiktir” sloganları atan eylemciler ellerinde Özgecan’ın resimlerini taşıdı.  

Eğitim-İş Sendikası Genel Basın Yayın ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Dilek Yurdugül demokratik kitle örgütleri adına basın açıklamasını okudu. Yurdugül, “Özgecan, sokakta gördüğü her kadına canının istediği gibi davranabileceğini zanneden gerici zihniyet tarafından katledildi” dedi.

“ÖZGECAN DURUŞMASI AÇIK YÜRÜTÜLMELİ”

Yurdugül, Özgecan'ın vahşice öldürülmesinin sorumlusu ‘Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum, fıtrata ters’ diyen anlayışın olduğunu hatırlattı. Kadınlara ve toplumsal yaşama dair gerici ifadeler kullanan bütün bakanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağını belirten Yurdugül, taleplerini söyle sıraladı:  “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam istifa etmelidir. Özgecan’ın duruşması Bayburt’tan Mersin’e alınmalı kamuoyuna açık yürütülmelidir. Aile değil, Kadın Bakanlığı kurulmalıdır. Ortaçağ zihniyetini geri getiren idam cezasına karşıyız, kindar değiliz, kadın katilleri ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmalıdır. Yayın organlarında kadını aşağılayan ifadeler yasaklanmalıdır.”