ÖZGÜR BASIN VE CUMHURİYET SUSTURULAMAZ!

ÖZGÜR BASIN VE CUMHURİYET SUSTURULAMAZ!

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalarla birlikte Cumhuriyet Gazetesine yapılanları protesto ederek özgür medya üzerindeki baskıları kınadık.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Genel Sekreteri Mücahit Dede, Büro-İş Genel Başkanı Haydar Şahindokuyucu, Eğitim-İş, Tüm Yerel-Sen, Genel Sağlık Sendikalarımızın MYK üyeleri ve Şube Yöneticilerimiz ile birlikte Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ü makamında ziyaret ettik.

Ardından Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalarla,  Cumhuriyet Gazetesi önünde basın açıklaması yaparak Cumhuriyet Gazetesine yapılan operasyonunu ve özgür medyayı susturmaya yönelik baskıları protesto ettik.

Konfederasyonumuz adına Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük basın açıklamasındaCumhuriyet Gazetesi'nin yayın ilkeleri bazı çevreleri rahatsız ettiği için Muammer Aksoy, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok gibi yazarları katledilmiş birçok yazarı uzun yıllar ceza evlerinde yatırılmış darbelerden en fazla zarar görmüş ülkemizin Cumhuriyet yönetimiyle özdeşlemiş gazetesi olmuştur”dedi.

Ülkemizde 15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında yapılan bir takım uygulamalar demokrasimizin ve cumhuriyetimizin gelişmesine değil adeta farklı seslerin ve görüşleri engellemeye dönük olduğunu belirten Kütük, “Demokrasi ve Cumhuriyet yandaş olmayanlarında iktidar gibi düşünmeyenlerin de düşüncelerini özgürce, demokratik ve meşru zeminde ifade etmelerini sağlayan bir yönetimi biçimidir” şeklinde konuştu.

Kütük, “Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak emekten, demokrasiden, cumhuriyetten özgürlükten yana bir emek örgütü olarak Cumhuriyet Gazetesine yapılan bu müdahaleye karşı gazetenin yanında olmak amacıyla bugün buradayız” ifadelerini kullandı.  

Basın Çıkan Haberler

Ege Meclisi 

Ege Postası 

Ege Olay