Pes dedirttiler! Vekillere ayrıcalıklı yasalara son!

Pes dedirttiler! Vekillere ayrıcalıklı yasalara son!

Meclis’te grubu bulunan AKP, CHP, MHP ve BDP’nin ortak hazırladığı, vekillere önemli ayrıcalıklar getirecek olan “TBMM üyeliği yasa tasarısı” Meclis’e sunuldu.

Seçim öncesinde milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırma söylemlerinde bulunan Meclis’teki siyasi partiler, milletvekillerine imtiyazlar sağlayacak yeni bir yasa tasarısına daha imza attı. AKP, CHP, MHP ve BDP’nin hazırladığı ve milletvekillerine önemli ayrıcalıklar getirecek olan TBMM Üyeliği Yasa Teklifi, 12 grup başkanvekilinin ortak imzasıyla Meclis’e sunuldu.

Yeni tasarı ile milletvekilleri önemli ayrıcalıklara sahip olacak; üstelik bu ayrıcalıkları ölünceye kadar kullanabilecek.

-Başkent protokol listesinde 22′inci sırada yer alan milletvekilleri, orgenerallerin de üzerinde, 13′ncü sırada yer alacak.

-Bir kez milletvekili seçilen, Meclis üyeliğinin tüm haklarından ölene kadar yararlanabilecek. Vekillerin resmi ziyaret ve programlarında araçlarına geçiş üstünlüğü sağlanacak.

-Mevcut uygulamada sadece görev sırasında kırmızı pasaport taşıyabilen milletvekilleri ve ailleleri, tasarı yasalaşırsa ömür boyu bu haktan yararlanabilecek.

-Silah ruhsatı alabilen milletvekillerinin ruhsatlarında hem süre kaydı bulunmayacak hem de belgeler için vergi ve harç alınmayacak.

-Tasarıya göre milletvekilleri, maaşlarını 3 aylık peşin almaya devam edecek. Vefat, Cumhurbaşkanı seçilme ve genel seçimler halinde verilen 3 aylık ödeme geri alınmayacak.

*

Emekçi yoksul halkımızın oylarıyla seçilmiş vekillerimizin kendilerinin çıkarları doğrultusunda nasıl büyükbir hızla örgütlendiklerini görmek bizi şaşırtmadı.

Aynı duyarlılığı ve hızı kamu emekçilerinin hakları sözkonusu olduğunda da bekliyoruz.

*

Ne var ki yasanın hazırlayıcılarından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın gazetecilere yaptığı açıklama seçmeni ve geniş halk kitlelerini rencide edecek türden bir açıklamadır.

Milletvekili maaşları ve sağlıkla ilgili konularda Sosyal Güvenlik Kanunu’nun bir maddesinde değişiklik yapıldığında oluşan tepkileri anımsatan Arınç, “Bakınız o gün yapılanlardan bugün bir tek eleştiri bile kalmadı, bugün getirilmek istenen de bugün eleştiriliyorsa yarın unutulacak demektir.” dedi.

*

Birleşik Kamu-İş olarak halkı yolunacak kaz olarak gören anlayışları asla unutmayacağız diyoruz.

 

BİRLEŞİK KAMU – İŞ