Prof. Dr. Muammer Aksoy’u Unutmadık…

Prof. Dr. Muammer Aksoy’u Unutmadık…

Ülkemizin yetiştirdiği önemli hukukçu ve aydınlarımızdan Prof. Dr. Muammer Aksoy’u, 31 Ocak 1990 günü Ankara Bahçelievler’deki evinin önünde gerici güçlerce öldürülmesinin üzerinden tam 24 yıl geçti.

Türkiye’deki laik, çağdaş rejimi kendilerine tehlike gören ve Humeyni ihtilalini Türkiye gerçekleştirmeye çalışan güçler, 90′lı yıllarda Türkiye’nin aydınlık yüzlerinden Turan Dursun’u, Çetin Emeç’i, Bahriye Üçok’u, Muammer Aksoy’u, Uğur Mumcu’yu, Ahmet Taner Kışlalı’yı ve Gaffar Okkan’ı ve daha onlarca yurttaşı öldürmüşlerdi.

Prof. Dr. Muammer Aksoy, 1989′da Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Bahri Savcı, Münci Kapani ve Bahriye Üçok gibi aydınlarla birlikte Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurduktan bir yıl sonra katledilmişti.

1917 Antalya doğumlu Muammer Aksoy,tüm derslerinden tam not alarak 1939′da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Zürih Üniversitesi Hukuk ve Devlet Bilimleri Fakültesi’nde doktora yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi’nde asistanlık ve Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 1961 Anayasasının hazırlanmasında komisyon sözcülüğü yaptı. CHP parti meclisi üyeliği görevlerini yürüttü. 12 Mart 1971 Muhtırasından sonra tutuklandı, fakat yargılama sonucunda aklandı. 1977′de İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. Avrupa Konseyi Türkiye temsilciliği veTürk Hukuk Kurumu başkanlığı görevlerini yürüttü. 12 Eylül 1980′den sonra Ankara Barosu başkanlığına seçildi.

BİRLEŞİK KAMU İŞ KONFEDERASYONU