SAHİBİNİN SESİ

SAHİBİNİN SESİ

SAHİBİNİN SESİ

Akşam Gazetesi köşe yazarı Emin PAZARCI’ nın 29.03.2016 tarihli yalan, iftira ve karalama dolu “devlet destekli hainler” başlıklı yazısı tarafımızdan ibretle okunmuştur.

Kafaları ortaçağ gericiliğiyle dolu bu cenahın, toplumların sorgulayan, olayları bilimsel mantık süzgecinden geçirerek irdeleyip yargılayan bireylerden oluşmasına ön ayak olan sanata ve sanatçıya karşı düşmanca yaklaşması kadar normal ve olağan bir şey olamaz.

Sözde hayır hasanet amacı ile kurulmuş vakıflarda çocukların ırzına geçilirken, tüyü bitmemiş yetimlerin hakları ayakkabı kutularında milyon dolarlarca rüşvete dönüşürken sus pus olup üç maymunu oynayan bu sözde köşe yazarının kaleminden konu sanata ve sanatçıya karşı adeta kan damlamaktadır.

Soyut, mesnetsiz somut hiçbir veriye dayanmayan, kulaktan dolma dedikodu marifetiyle edinilmiş yalan bilgilerle bezenmiş yazının bir bölümünde iddia edilen “otuz kırk yıllık repertuvarları sahneliyorlar” sözü de yazanın cehaletini ortaya koymak açısından ayrı bir ibret konusudur. Otuz kırk yıl öncesinin oyunu dedikleri klasik halini almış eserlerdir. Nasıl ki dünya klasikleri listesine giren edebi eserler baskıları tekrarlanır bu oyunlarında tekrar tekrar sahnelenmesi ile değişen izleyici profili ile buluşturulması amaçlanmaktadır.

Yalan, iftira ve karalamadan ibaret bu yazının bizce malum asıl amacı yazının bir bölümünde “bunların çoğu solcudur” cümlesi ile  ortaya çıkmaktadır.

Yazının hedefi ideolojiktir. Yazının hedefi kendisi gibi egemen güce şakşakçılık ve yalakalık yapmayan muhalif sanatçılardır.

Amaç kindar bir nesil yetiştirme çabalarına katkı sağlamaktır.

Amaç  bu yalan ve karalamalarla toplumda sanatçıya karşı bir olumsuz algı yaratarak, önümüzdeki günlerde katmerleştirilerek yaşama geçirilecek olan sanat kurumları ve sanatçı kıyımına karşı geliştirilecek olan muhalefeti ve karşı duruşu etkisiz hale getirmektir.

Kültür Sanat İş Sendikası sanatçılarımızın ve sanat çalışanlarımızın yanında olduğumuz ve bu iftiranın peşini bırakmayarak hukuki olarak takipçisi olacağımız bilinmelidir.

 

KÜLTÜR SANAT İŞ SENDiKASI