Samsun’ da başlayan, EMEK YÜRÜYÜŞÜMÜZ Ankara Güvenpark’ta tamamlandı

Samsun’ da başlayan, EMEK YÜRÜYÜŞÜMÜZ Ankara Güvenpark’ta tamamlandı

Samsun’ da başlayan, EMEK YÜRÜYÜŞÜMÜZ Ankara Güvenpark’ta tamamlandı

"Emeğimize, Ülkemize ve Geleceğimize sahip çıkıyoruz" diyerek  81 ili temsilen,  81 üyemizin katıldığı Büyük Yürüyüş 4 şubat 2012 de SAMSUN’ da başladı. Samsun  Atakumdan başlatılan yürüyüş sonrası SAMSUN’ da Atatürk Anıtı önünde CHP Milletvekilleri Ramazan Kerim ÖZKAN, Orhan DÜZGÜN ve İhsan KALKAVAN, CHP,DSP,İP,TKP İl yöneticileri, ADD, CKD, Akademik Elemanlar Derneği, Pir Sultan Abdal Dernegi yöneticileri ve  Halkımızında katılımıyla  Büyük bir miting gerçekleştirdik.

Miting sonrası devam eden Emek Yürüyüşü,  Samsundan sonra  Havza’da da halkın alkışlarıyla karşılandı. Havza’da yapılan Basın açıklaması sonrasında Atatürkçü Düşünce Derneği Havza Şubesi ziyaret edildi.

Yürüyüşüne devam eden 81 emekçi ertesi gün Amasya’ya ulaştı. Amasya meydanında gerçekleştirdiğimiz miting sonrasında Merzifona doğru yürüyüşüne devam eden üyelerimiz Merzifon girişinde polis barikatıyla durduruldu. Merzifon Polisinin sert tutumu karşısında 2 saat süren oturma eylemi yaptık. Merzifon polisi direncimiz karşısında barikatları açmak zorunda kaldı. Burada yapılan yürüyüş ve ardından yapılan Mitinge Halkın katılımı ve ilgisi yoğundu. Miting sonrasında Çoruma yürüyen emekçilerimiz 6 Şubat 2012 günü sabah 12.00 sıralarında Çorum’a girdi. Çorum saat Kulesi önünde halkın büyük desteği ile karşılaştılar. Burada yapılan miting, halaylarla son buldu. Sonrasında devam eden yürüyüşle Sungurluya ulaşan emekçiler Sungurlu’da da halkımızın yoğun ilgisi ve sevgisiyle alkışlarla karşılandı. Meydanda yapılan Basın açıklaması sonrasında yürüyüşünü sürdüren emekçiler 7 şubat 2012  sabahı  Kırıkkaleye giriş yaptı. Kırıkkale meydanında basın açıklaması yaptıktan sonra Ankara’ya doğru yürüyüşe geçen üyelerimize Kırıkkale Polisi barikat kurarak engel oldu. Yürüyüş yapmakta kararlı duruş gösteren  üyelerimiz karşısında Kırıkkale Polisi ekibimizi itiş, kakışlarla tahrik etti ve uyguladığı baskı sonucunda arbede yaşandı. Yaşanan arbede sırasında yöneticilerimiz gözaltına alınmak istendi. Emekçilerin direnişi karşısında gözaltı uygulaması yapamayan Kırıkkale polisi arkadaşlarımıza uyguladığı şiddet nedeniyle 2 arkadaşımız yaralanmış, acile kaldırılmış ve birçok arkadaşımızda darp edilmiştir. Her türlü engellemeye rağmen Yürüyüşüne devam eden kortej Ankara’ ya ulaşmıştır.

 7 şubat 2012 günü Ankara girişinde Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Gürkut ACAR, İzzet ÇETİN, Musa ÇAM, Namık HAVUTÇA, Süleyman ÇELEBİ, Birleşik Kamu İş üyeleri ve halkımız tarafından Mamak Belediyesi önünde karşılanmıştır. CHP Milletvekillerinin de yürüyüş kortejine katılmasıyla yürüyüşünü sürdüren 81 arkadaşımız, yol boyunca alkışlarla ve Ankara Halkının desteğiyle yürüyüşünü devam ettirmiştir. Kortejimiz Güvenpark öncesinde Ankara’da Kızılay meydanı girişinde Ankara Emniyeti tarafından oluşturulan büyük bir barikatla durduruldu. Ankara Emniyeti tarafından kurulan muazzam barikat karşısında direnen üyelerimize, 3 kez uyarı anonsu yapılmış, topluluğun zor kullanılarak dağıtılacağı ve yöneticiler hakkında yasal işlem yapılacağı bildirilmiştir. Buna rağmen direnen üyelerimiz ile Ankara Emniyeti anlaşamayınca  CHP Milletvekillerinin araya girmesi sonucu Güvenparka girilmiştir.

Güvenpark’ a CHP Milletvekilleri Birgül Ayman Güler, Adnan KESKİN, Atilla Kart, DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi, İşçi Partisi İl Başkanı Teoman Alver, Eski Yarsav Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, ADD MYK Üyeleri Mahmut ÇELİK, Derya KOCABAY ve Feyzi COŞKUN, CKD Genel Başkanı Şenal Sarıhan, TÜMÖD Genel Sekreteri Suay Karaman’ında katıldığı dostlarımızla birlikte girerken Sendikalarımızın üyeleri, geniş bir halk topluluğu ve TGB gençliği Güvenparkta bizleri bekliyordu.

Güvenparkta topluluğa seslenen Genel Başkan İsmail TUTOĞLU, AKP Hükümetinin getirdiği yasa önerisi ile Emekçileri yok saydığını, emekçilerinde kendilerini yok sayacağını söyledi. 4688 sayılı yasanın bu haliyle kabul edilemez olduğunu ve bu yasanın meclisten geri çekilmesini istedi.

Yasanın bu haliyle çıkması halinde eylemlerine devam edeceğini ifade eden TUTOĞLU Grevli, toplu sözleşme hakkının Uluslarası ve evrensel hukuk normların gereği olduğunu, hazırlanacak yasada Grev hakkının mutlaka bulunması gerektiğini ve her konfederasyonun heyette temsil hakkı olması gerektiğini söyledi.

Genel Başkan İsmail TUTOĞLU yaptığı konuşma sonrasında, Samsun’dan Ankara’ya yürüyüş gerçekleştiren 81 arkadaşımızla birlikte Güvenpark’ta halay çekti.