SARAÇOĞLU RANTA KURBAN EDİLMESİN

SARAÇOĞLU RANTA KURBAN EDİLMESİN

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ile Başkent Dayanışması Saraçoğlu Mahallesi’nin ranta kurban gitmemesi amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi.  

Saraçoğlu Mahallesi’nde günlerdir süren zorla tahliyeleri protesto etmek amacıyla  Konur Sokak’ta buluşan  Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalar  ile Başkent Dayanışması Saraçoğlu Mahallesi’ne yürüyüş gerçekleştirdi. “Saraçoğlu Ranta Kurban Edilemez” pankartı taşıyan grup üyeleri “Saraçoğlu Korunsun AKP Yıkılsın” sloganları attı. 

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük,  Genel Sekreteri Mücahit Dede,  Eğitim-İş Genel Sekreteri Mehmet Altıntop, Tüm Yerel- Sen Genel Hukuk ve TİS Sekreteri Arap Mucur,  Genel Sosyal ve Dış İlişkiler Sekreteri Ahmet Kılınçoğlu katıldılar. CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka da yürüyüşe katıldı.

DÜŞMAN ŞİİRLİ SARAÇOĞLU AÇIKLAMASI

Mahallede bir açıklama yapan Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Saraçoğlu Mahallesi’ndeki rantı Nazım Hikmet’in “Düşman” şiiri dizeleriyle ifade etti.  Kütük, Hikmeti’in “Sana düşman, bana düşman, düşünen insana düşman/ vatan ki bu insanların evidir, sevgilim/ onlar vatana düşman” dizelerini hatırlattı.

Kütük, emperyalist işgale karşı ulusal bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin zor koşullarda yapıldığının altını çizerek, sözlerini şöyle tamamladı:

 “Türkiye Cumhuriyeti  olağanüstü koşullarda kuruldu. O günkü yöneticiler zor koşullarda ülkeyi kurarak bürokratlarına ve memurlarına  çağdaş bir yaşam sunmuştur.  O koşullardaki yöneticiler vatandaşlarına laik olduğu bir yaşam sunarken, şimdiki yöneticiler onların yaptıkları yapıları satıyor.  Bugünkü yöneticiler iktidar için zor şartlarda inşa edilen yapıları yandaşlarına peşkeş çekiyorlar.  Bu uğurda ülkenin havasını, suyunu, ağacını ranta kurban ediyorlar. Çankaya’nın merkezinde Cumhuriyet ile özdeşleşmiş olan Saraçoğlu Mahallesi, seçim öncesinde hukuka ve yasalara aykırı olarak yağmalanmak isteniyor. Bu ülkenin değerlerini,  kaynaklarını zenginliklerini ve güzelliklerini yok edilmesine ve peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz."

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da yaptığı konuşmada, “Saraçoğlu Mahallesi’nde zorla tahliye yapmak için insanlar uykudayken evlerinin kapıları kırılıyor. Bu zorla tahliyeler 1. Derece sit alanında kültürel ve tarihi mirasımızda ve başkentin göbeğinde gerçekleştiriliyor” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da yaptığı konuşmada, “Saraçoğlu Mahallesi’nde zorla tahliye yapmak için insanlar uykudayken evlerinin kapıları kırılıyor. Bu zorla tahliyeler 1. Derece sit alanında kültürel ve tarihi mirasımızda ve başkentin göbeğinde gerçekleştiriliyor” dedi.   Ayrıca CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka ve Mülkiyeliler Birliği Başkanı Erdal Eren de konuşma yaptılar.