SENDİKAMIZ EĞİTİM-İŞ KURULUŞUNUN 11. YILINDA ATATÜRK’ÜN HUZURUNA ÇIKTI

SENDİKAMIZ EĞİTİM-İŞ KURULUŞUNUN 11. YILINDA ATATÜRK’ÜN HUZURUNA ÇIKTI

Konfederasyonumuza bağlı Eğitim-İş sendikamız kuruluşunun 11. Yıldönümünde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkarak, mozoleye çelenk koydu.

Anıtkabir ziyaretinde, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Genel Sekreteri Mücahit Dede, Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık,  Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş ve sendikalarımızın MYK üyeleri, Ankara 1 ve 2 No’lu Şube Başkanları hazır bulundu.

Eğitim-İş heyeti Aslanlı Yol’dan geçerek Atatürk’ün mozolesine geldi. Genel Başkan Mehmet Balık’ın mozoleye çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunan heyet, daha sonra Misak’ı Milli Kulesi’ne geçti.

Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Büyük Kurtarıcı, Başöğretmen Atatürk,

Eğitim-İş’in 11.yılını kutladığımız bugün huzurunuzdayız.

Önderlik ettiğiniz, büyük mücadelelerle, halkla birlikte kurduğunuz Cumhuriyetimiz 93. yılında siyasal, ekonomik, sosyal sorunlarla karşı karşıya.

Bu dönem; bağımsızlık, ulus ve ülke bütünlüğünün değersizleştirildiği, Laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitimin askıya alınmaya çalışıldığı, yolsuzluk ve yoksulluğun adeta kurumsallaştırıldığı, her türlü haksızlığın ve hukuksuzluğun yaşandığı, yargının ve adaletin çöktüğü bir dönem olarak tarihe geçmiştir.

Eğitim-İş’in sizden aldığı mücadele ruhu, ırkçının, bölücünün, gericinin devlete ya da sokağa egemen olduğu her dönemde halkımıza umut ışığı olacaktır.

Eğitim-İş, siz Büyük Önderimizin ulusuna güzel günler gösterme hayalini asla ortada bırakmayacaktır. Eğitim-İş var olduğu sürece, Cumhuriyetin eğitim kurumlarında, aydınlanma devrimlerine savaş açanlara meydan okuyacak namuslu bir soluk da mutlaka var olacaktır.

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da emeğimize, devrimlerinize ve laik cumhuriyete yönelik her türlü saldırıya yeltenenler, karşılarında sarsılmaz bir kale gibi Eğitim-İş’i bulacaktır. Uygarlığın taşıyıcısı olan eğitim çalışanları sizin ilke ve devrimleriniz ışığında yürümeye ve ulusal, bilimsel, laik ve halktan yana eğitim mücadelesine devam edecektir.

İziniz, izimiz

Yolunuz, yolumuz olacaktır.

Saygılarımızla”

Eğitim-İş heyeti, daha sonra 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün mezarını ziyaret etti.