SOMA ŞEHİTLERİNİ UNUTMADIK “SOMA’DA 301 SANİYE 5 DAKİKA SESSİZLİĞE” GEÇTİK

SOMA ŞEHİTLERİNİ UNUTMADIK “SOMA’DA 301 SANİYE 5 DAKİKA SESSİZLİĞE” GEÇTİK

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş,  Manisa’nın Soma ilçesinde geçen yıl yaşanan maden felaketinin yıldönümünde Soma’ya giderek, katliamın sorumlularından hesap sordu. Somalı ailelerin acılarının tazeliğine tanıklık eden konfederasyonumuz,  katliamda AKP iktidarının ve sermayenin sorumluluğuna dikkat çekti.

301 madencinin yıldönümü anmasına Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük,  MYK üyeleri Mücahit Dede, Barış Düdü, Semra Pektopal, Ali Taştan, Engin Çoğal, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir,MYK üyeleri, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Doğan Koç, MYK üyeleri, Tarım Orman İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, MYK üyeleri ile Aydın, Manisa, İzmir, Bursa ve Balıkesir’den Şube yönetimleri ile üyelerimiz katıldı.

VALİNİN GÖZLERİ ÖNÜNDE ŞEHİT AİLELERİNE AZAR

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalarımız,  Manisa Büyükşehir Belediyesi Soma İlçe Mezarlığı’nı ziyaret edip, hayatını kaybeden 301 madencinin mezarının başında bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak, karanfil bıraktı.   Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük burada kısa bir konuşma yaptı. 

Aynı zamanda şehitlikte bir anma töreni yapan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ın konuşmasında Somalı yurttaşlara çeşitli vaatlerde bulunması madenci yakınları ve konfederasyonumuz tarafından tepkiyle karşılandı.  Vali Bektaş’ı konuşmacı olarak kürsüye çağıran sunucu madenci yakınlarının “ses çıkarmaması’nı isteyerek, şehit ailelerini azarladı.  Bununla da yetinmeyen sunucu daha da ileri giderek, “Devlet büyükleri lütfedip sizin ayağınıza kadar geldi ses çıkarmadan dinleyin” diye fırça attı.  Dikkat çeken ayrıntı ise, “vali de bu duruma göz yumdu.”

“BAŞINIZ SAĞOLSUN”

Tüm bu yaşananlara dayanamayan Birleşik Kamu-İş üyeleri Vali’yi kulaklarını kapatarak, protesto etti ve şehitlikten çıkış yoluna kadar şehit ailelerine “Başınız sağ olsun”, “Acınız acımızdır” diyerek dileklerini iletti.

Mezarlığın ardından Soma Maden Şehitliği Anıtı’na doğru kortej oluşturup yürüyen bağlı sendikalarımız ve üyelerimiz Beşyol ağzında “301 Saniye 5 Dakika Sessizlik” diyerek,  AKP iktidarının hesap vermesini isteyerek,  “Soma’nın hesabı sorulacak”,  “Soma’nın ateşi sönmeyecek”,  “Kaza değil, cinayet”,  “Soma halkı yalnız değildir” sloganları attıktan sonra maden şehitliği önünde basın açıklaması yaptı.   

“SOMA’YA ATEŞ DÜŞTÜ”

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, açıklamada şunları dile getirdi:

"Yıl 2014, Soma'da insanların yüreğine ateş düştü. Canlarından can, varlıklarından varlık, benliklerinden benliklerini kaybettik. Aslında 301 insan için kaybedilen, 301 kaybedilen can, sadece Soma'nın canı değildir. İnsanlık, canından can kaybetmiştir. Türkiye'nin birçok yerinde maden kazaları zaman zaman yaşanıyordu ama özellikle özelleştirmelerle birlikte insanlık dışı, çağdışı ilkel koşullar yaşanmaya başladı.  Taşeronlaştırma sistemiyle buralar adeta yandaşlar için siyasi rant aracı, beslenme aracı, insanlar üzerinde sömürü aracı haline getirildi. Madende çalışanlar iş güvencesiz, adeta köle mantığıyla işleten ve çalıştıran bir sistemin önemli sorumluluk örneklerinden biri oldu."

 İşçi katliamlarının önüne geçilmesi için yapılması gerekenleri belirten Kütük, taleplerini şöyle sıraladı;

“Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ), hizmet alımı sözleşmeleri derhal iptal edilmeli ve özel şirketlerde çalışan tüm personel TKİ bünyesine aktarılmalıdır. Maden ocaklarında çalışan işçilerin sendikalı olmasının önünde ki tüm engeller kaldırılmalıdır.  İşçilerin özlük hakları korunarak, madenlerin güvenli hale getirilmesi sağlanıncaya kadar üretime ara verilmesi ve Maden Mühendisleri Odası, EMO gibi meslek odaları ve Sendikalarında içerisinde olacağı bağımsız bir teknik heyetin oluşturulması ve bunların tüm madenlerde inceleme yapması sağlanmalıdır.”