SÖNMEYEN ATEŞ ÇANAKKALE DESTANI

SÖNMEYEN ATEŞ ÇANAKKALE DESTANI

Çanakkale ruhu ve kahramanlıkları tarihe altın harflerle yazılmıştır. Çanakkale’de 100 yıl önce, tüm olumsuzluklara, imkansızlıklara zorluklara rağmen büyük bir destan yazılmıştır.“Çanakkale Geçilmez” diyen Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, emperyalizme karşı kazanılan Çanakkale Zaferi’nin 100.yılında tüm yurtta çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Çanakkale Savaşında yüz binlerce şehit verilmiştir. Çanakkale, Türk halkının kan ile yazdığı destanı, aynı zamanda düşmana geçit vermeyen eşsiz direnişinin sembolüdür.  Çanakkale’de emperyalizme karşı, İnançlı, fedakar, kararlı, örgütlü vatanseverlerin mücadelesi sonucunda büyük bir başarı kazanılmıştır.

İnsanlık tarihinin en büyük ve en çetin mücadelesinin yaşandığı Çanakkale Savaşları’nda binlerce insan şehit ya da gazi olmuştur.  Çanakkale Zaferi; Türk Ulusuna, tüm dünyanın hayran olduğu, Atatürk gibi dahi bir lideri hediye etmiştir. Türk bağımsızlık savaşının temelleri, Çanakkale'nin sularında, Conkbayırı'nda ve Anafartalar'da atılmış, bu zaferler Türk Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında önemli bir rol oynamıştır. Kahraman Mehmetçiğin 100 yıl önce dünyanın en güçlü donanmalarına karşı yazdığı “Çanakkale Geçilmez Destanı”nın haklı gururu, Türkiye'nin dört bir yanında coşkulu bir şekilde yaşanmalıdır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; 18 Mart 1915 Çanakkale Destanı’nın 100.yıl dönümünde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ü  ve aziz şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.