Sözde Toplu Sözleşmeniz Gibi, Enflasyon Rakamlarınız da  Aldatmacadan İbaret

Sözde Toplu Sözleşmeniz Gibi, Enflasyon Rakamlarınız da  Aldatmacadan İbaret

Memur ve emeklilere 2015’in Ocak-Temmuz aylarına ilişkin altı aylık dönem için %3+3 oranında zam belirlenmiş ve ilk altı ay için %3 oranında zam yapılmıştı. 

İlk altı aydaki enflasyon oranının belli olmasıyla, Temmuz ayı itibari ile %1.76 oranındaki enflasyon farkı ile Temmuz'da uygulanacak zam oranı belli oldu.

Buna göre, 1 Temmuz itibariyle memur ve emekli maaşlarına yüzde% 4,76 oranında zam yapılacak. Zamlar 1 Temmuz'dan geçerli olduğu için, 1 ila 15 Temmuz arası için zam farkı da alınacaktır. ‘’Halkı ve emeklileri enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz.’’ diyen Bakan Şimşek’in bu açıklaması gerçekle bağdaşmadığı gibi, TÜİK’in açıkladığı Temmuz ayı enflasyon göstergesi de sadece bir aldatmacadan ibarettir.

Petrol ve petrol ürünlerindeki artış, içinde bulunduğumuz Ramazan ayı ve bayramı öncesinde yüksek zamlara maruz kalan gıda ve temel harcamalar, göz önüne alındığında açıklanan Temmuz ayı enflasyon rakamının, bu bazda çıkması mümkün değildir.

AKP iktidarı, her zaman yaptığı gibi kurnazca rakamlar üzerinde oynayarak, hayal bir yaşamın resmini çizmek isterken, aynı zamanda ezilen ve yoksulluk çeken halkın cebini boşaltıyor.  AKP’nin kamu çalışanlarını açlığa ve yoksulluğa mahkûm ettiği sözde toplu sözleşme masasında hükümetin arka bahçesi gibi davranan MEMUR-SEN gibi, TÜİK’te bu arka bahçede ki yerini siyasal bir unsur olarak almaktadır.

Bu zam oranları ile her geçen gün satın alma gücünü kaybeden yoksullaşan kamu emekçileri, gerçek anlamda yapılacak bir toplu sözleşme ile insanca yaşayacağı bir ücret ve çalışma şartlarını oluşturabileceklerdir. Özgür bir şekilde grevli toplu sözleşmeyi hayata geçmesinin zemini, üretimden gelen gücümüzü, fiili meşru mücadeleye dönüştürerek, sözde toplu sözleşme yasasını ve sarı sendikaları ret ederek mücadeleyi birleştirmekten ve yükseltmekten geçmektedir.

BİRLEŞİK KAMU İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU