SURİYE’DEKİ EMPERYALİST SAVAŞA HAYIR!

SURİYE’DEKİ EMPERYALİST SAVAŞA HAYIR!

SURİYE’DEKİ EMPERYALİST SAVAŞA HAYIR!

KATİL ABD VE YANDAŞLARI ORTADOĞUDAN DEFOL!

Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı bahanesi ile Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki emperyalist güçler, egemen devlet Suriye’yi bomba yağmuruna tutmuşlardır. Bombalanmanın yapıldığı günün Müslümanlar için kutsal kabul edilen Miraç gününe de rastlaması dikkat çeken bir noktadır.

Emperyalist güçler aynı yalanla 2003 yılında Irak’ı işgal etmiştir. O dönem İngiltere Başbakanı olan Tony Blair ilerleyen yıllarda "İstihbarat değerlendirmelerinin yanlış olduğu ortaya çıktı, müdahale sonrası ortam, düşünüldüğünden hasmane, uzun ve kanlı oldu." diyerek “kimyasal silah” kullanılması yalanının Irak’ın işgali için bir kılıf olduğunu itiraf etmiştir. Irak’ın işgalinden günümüze geçen 15 yılda milyonlarca insan ölmüş ve Irak hala huzura kavuşamamıştır.

Bugün Suriye’de yaşadıklarımız da 2003 yılında Irak’ın işgalinde yaşananların aynısıdır. Emperyalist güçler, egemenlik ve sömürü alanlarını genişletmek, zengin petrol rezervlerini denetimleri altına almak, son 10 yıllarda ürettikleri silahları denemek, yeni pazarlar bularak silah tekellerine daha çok kar sağlamak amacı ile Suriye‘ye saldırmışlardır.

Mustafa Kemal’in önderliğinde emperyalizme karşı bağımsızlık savaşı vererek mazlum milletlere örnek olan Türk milleti, Suriye’de yaşanan emperyalist savaşa  Hayır! demektedir.

Çünkü savaş; yıkım, açlık, sefalet ve ölüm demektir. Savaş; barış ve kardeşlik gibi en önde gelen insani değerlerin yok edilmesi, kin, nefret, gericilik, ırkçılık gibi çağ dışı duyguların körüklenmesi demektir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün  “yurtta sulh, cihanda sulh” sözünü şiar eden biz kamu emekçileri bölgemizde yaşanacak daha geniş ölçekli bir savaşın ülkemizi de etkileyeceğinin farkındayız. 

Suriye’de uzun süredir yaşanan emperyalist savaşın ülkemize verdiği maddi ve manevi zarar emekçilerin sırtına yüklenen vergilerle ortadadır. Savaştan kaçarak ülkemize sığınan milyonlarca Suriyeli mülteci, sokaklarda zor şartlarda yaşamak zorunda bırakılmıştır. Savaşın kirli yüzünü ülkemizde bulunan Suriyeli mültecilere ve Suriye’de yaşanan emperyalist savaşa bakarak anlamak yeterli olacaktır, tüm bu gerekçelerle tüm yurttaşlarımızın ülkemize sahip çıkması gerekmektedir. 

 AKP Genel Başkan’ı Recep Tayyip Erdoğan’ın, " Operasyonu doğru buluyorum.” açıklamasını da şiddetle kınıyoruz.

Ve yıllardır sokaklarda attığımız sloganın sesini daha da yükselterek atmaya devam ediyoruz: “KATİL ABD, YABANCI VE YERLİ İŞBİRLİKÇELERİ ORTADOĞUDAN DEFOL!


BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU