SUSMADIK, SUSTURAMAYACAKLAR!

         SUSMADIK, SUSTURAMAYACAKLAR!

 

 

 

 

 

SUSMADIK, SUSTURAMAYACAKLAR!

 

Devrim Şehidi Kubilay'ın gericiler tarafından katledilmesinin 85. yılında Birleşik Kamu İş Konfederasyonu İzmir İl temsilciliğimizin çağrısı ile toplanan Demokratik Kitle Örgütleri (TÜRK-İŞ Ege Bölge Temsilciliği, Tabip Odası, İzmir Barosu, TOBAV, ADD, TGB, 68'liler Platformu, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Ege Kültür Platformu, ÇYDD İzmir Şubesi, Latife Hanım Gurubu, Cumhuriyetçi Kadınlar Birliği, Vardiya Bizde Platformu'nda ) Devrim Şehidi Kubilay'ı Anma Töreni'nde Menemen Belediye Başkanı'nın konuşmasına getirilen yasağa gerekli cevabı alanda verdi.

 

Etkinliklere Birleşik Kamu İş Konfederasyonumuz Genel Merkez düzeyinde katıldı. Genel Başkanımız Hasan KÜTÜK ile birlikte Genel Sekreterimiz Mücahit DEDE, Örgütlenme Sekreterimiz Barış DÜDÜ, Eğitim ve Basın Yayın Genel Sekreterimiz Semra PEKTOPAL, Sendikalarımızdan da Eğitim İş Genel Başkanı Veli DEMİR, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Doğan KOÇ, Konfederasyon İzmir il temsilcimiz ve 2 Nolu Şube Başkanımız Tamer Yiğit GÜLER, 1 Nolu Şube Başkanımız Dr. Hakan KIRAN, Eğitim İş İzmir Şube başkanlarımız Prof. Dr. Ömer Lütfü Değirmenci, Bülent TURAN, Hüseyin ÇALIŞKAN, Genel Sağlık İş Şube Başkanımız Dr. Muhteber ÇOLAK, Büro İş Şube Başkanımız Soner SÖNMEZ ile birlikte çok sayıda konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın yöneticileri ve üyeleri katıldı.

 

Devrim Şehidi Kubilay’ı anma törenlerine bu yıl yasakların yanı sıra geniş güvenlik önlemleri de damga vurdu. Arama noktasında başkanlar dahil herkes tek tek aranırken, alanda ilk kez bir TOMA ve panzer hazır bekledi. 


Sabah 08.30 da Menemen İstasyon önünde toplanan Sendikalarımız ve kitle örgütleri oluşturulan kortejle birlikte şehitliğe yürüyüş düzenledi. 1 kilometrelik dev Türk bayrağı eşliğinde şehitliğe doğru yol alan binler, 'Faşizme karşı omuz omuza' sloganı attı. Yürüyüşte Atatürk ve Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ın fotoğrafları taşındı, 'İzmir Marşı', 'Çanakkale Türküsü' söyledi.

 

Vali ve Kaymakam alana girerken üyelerimiz tarafından ıslıklı protesto edildi. Vali Toprak'ın protokol tribününde yeri alması sonrası alanda protesto başladı. Üyelerimiz “Hepimiz Tahir’iz, susturmakla bitmeyiz”, “Türkiye laiktir laik kalacak” sloganları attı. Aynı eylem çelenk koyma töreninde de devam etti. Kaymakamlık çelengine ıslıklı protesto eden sendika üyelerimiz,  Belediye başkanı Tahir Şahin, Garnizon Komutanı ve Kubilay ailesinin çelenk koyma töreninde hep birlikte büyük bir alkışla alanı inletti.

 

Çelenk sunumu alkışlarla protesto edilirken, Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri aynı anda "Yolsuzlukla üşüyen halk tezekle ısınamaz!" pankartını açtı. Polisler yaklaşık 10 kişilik grubu bu pankart nedeniyle alandan dışarı çıkartmaya ve pankartlarını almaya çalıştı. Ama Sendikalarımızın genel başkanları ve üyeleri gençlerimizin alınmasına engel oldular. Bu gençlerden 7'sinin anma etkinliğinden sonra gözaltına alınarak karakola götürüldü. Baro ve Milletvekillerinin girişimleri sonunda serbest bırakıldılar. Bu gençler sendikamızın kendilerine sahip çıkmasından çok etkilendiklerini söyleyerek, teşekkür ettiler ve hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

Menemen Belediye Başkanımız Tahir Şahin'e getirilen konuşma yasağına karşı, Kubilay anması öncesi oluşan Konfederasyonumuz öncülüğünde gelişen büyük tepkiden dolayı, tören düzenleme komitesi bir değişiklik yaparak, törende sadece Kubilay gibi öğretmen olan genç bir subaya konuşma yaptırdılar.

 

Törenler sonrası, Belediye Başkanı Tahir ŞAHİN tarafından yaptırılacak, KUBİLAY Kültür Sanat Merkezinin temel atma törenine ve "Kubilay'ı anlamak" konulu düzenledikleri panele katılarak destek olduk.


Gün Boyu Belediye başkanımız yalnız bırakmayan Konfederasyonumuza Belediye başkanımız “ Ben Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan bir belediye başkanıyım, Sizde Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan bir emek örgütüsünüz ne mutlu bize, sürecin başından beri beni yalnız bırakmadınız,  Menemen halkı adına Birleşik Kamu İş Konfederasyonuna teşekkür ediyorum” dedi.


Konfederasyon Genel Başkanımız Hasan KÜTÜK ise "Kubilay Devrim Şehididir, Cumhuriyetimizin simgesidir,  Cumhuriyet değerlerinin karşısında olanların karşısında oluruz" diyerek her zaman başkanımıza destek olacaklarını söyledi.