Taksim Yolunda 1 Mayıs 2014!

Taksim Yolunda 1 Mayıs 2014!

Dünyanın en büyük emekçi kentlerinden İstanbul’da 1 Mayıs’ın kutlanması engellendi. İşçi ve emekçiler için 1977′den bu yana özel bir önemi olan Taksim’e yaklaşmak bile olanaksız hale getirilip,  on binlerce emekçinin buluşma noktalarına ulaşması engellendi. Bunun için yollar yalnızca trafiğe değil, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir biçimde yayalara da kapatıldı.

Hükümetin Taksim Meydanı’nı kutlamalara yasaklamasına tepki olarak Birleşik Kamu İş, 1 Mayıs 2014′ü tüm birimleriyle Taksim Meydanı’nda kutlama kararı almıştı.

Bütün engellemelere karşın konfederasyonumuzun bir araya gelmeyi başaran bileşimleri yoğun bir polis saldırısına maruz kaldı. Bu saldırıda konfederasyonumuz genel başkanı İsmail Tutoğlu gaz fişeğiyle başından yaralanırken, konfederasyon yönetim kurulu üyelerimiz ve onlarca üyemiz tomanın sıktığı zehir ve boya karışımlı tazyikli su, gözyaşartıcı ve gaz bombalarıyla yaralandı. Yaralanan arkadaşlarımız gibi başkanımız da uzun süre ambulans bekledikten sonra, Taksim kapalı olduğu için, kilometrelerce uzakta olan Çapa Tıp Fakültesi Acil Servisi’nde tedavi altına alınabildi

Siyasal iktidara soruyoruz: 1 Mayıs emekçi bayramını kutlamak için orada bulunan bir emek örgütünün genel başkanının nişan alınarak fişekle başından yaralanmasını nasıl açıklayacaksınız?

Şu unutulmamalıdır ki hiç bir yasaklama ve faşist saldırı bizi yıldıramaz. Birleşik Kamu İş, vatan ve emek mücadelesine yılmadan devam edecektir.

BİRLEŞİK KAMU İŞ KONFEDERASYONU