TARIM ORMAN-İŞ: HUKUK MÜCADELESİ YÜRÜTMEKTE

TARIM ORMAN-İŞ: HUKUK MÜCADELESİ YÜRÜTMEKTE

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş'e bağlı Tarım Orman-İş sendikamız Çanakkale ve Sinop Orman Bölge Müdürlükleri'nin kapatılmasına ilişkin hukuksal mücadele yürütmektedir.

Çanakkale ve Sinop Orman Bölge Müdürlükleri'nin kapatılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararının iptali istemiyle açılan davanın duruşması, Danıştay 10. Dairesinde görüşüldü

Tarım Orman-İş Sendikası, söz konusu işlemin iptali istemiyle Danıştay 10. Dairesinde dava açmıştı.

Davanın karar duruşmasına, Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Tarım Orman İş Genel BaşkanıŞükrü Durmuş, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Ankara Milletvekilleri Gökhan Günaydın ve İzzet Çetin de izledi.

"2014 YILINDA DANIŞTAY 12 İPTAL KARARI VERDİ"

Duruşmanın ardından açıklama yapan Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Ardahan Göle, Kayseri Yahyalı, Yozgat Çayıralan orman işletme müdürlüklerinin de 2011'de kapatıldığını, buna karşı dava açtıklarını belirtti.

Sadece geçen yıl ormanlarla ilgili düzenlemelere ilişkin Danıştay'ta 12 iptal kararı alındığının bilgisini veren Durmuş, buna karşın yeni yönetmeliklerle iptal edilen uygulamalara devam edildiğini söyledi.

"ÖNEMLİ KURUMLAR TASVİYE EDİLDİ"

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, ekonomik bağımsızlığımızı ve ulusal sanayimizin güvencesi olan kuruluşların özelleştirme adı altında siyasi iktidarın yakınlarına peşkeş çektirildiğine dikkat çekti . Türkiye'nin önemli kurumlarının ve kuruluşlarının tasfiye edildiğinin altını çizen Kütük, "Burada çalışan insanlarımız sokağa atılarak işsizler ordusuna katıldı" dedi.

"HAVA VE SU VAZGEÇİLMEZ İHTİYAÇ"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de hava ve suyun insanın vazgeçemeyeceği iki temel ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, son yıllarda AKP iktidarında orman alanının ranta çevrildiğini ifade etti.

Yüzde 60-65'i orman alanı olan yerlerden Orman Bölge Müdürlüğünün kaldırıldığına işaret eden Tekin, sözlerini şöyle tamamladı:

"Artvin'deki orman bölge müdürlüğünün de kapatılmak istendiğini ancak bundan vazgeçildi. Oradaki bölge müdürlüğünün kaldırılmamasının gerekçesi de Japonlarmış. Allah razı olsun, iyi ki Japonlar varmış. Japonlardan dolayı Artvinliler kurtarılmış. Sinop ile Çanakkale için hangi Japon'u bulacağız. Doğrusu çok merak ediyorum."

Davaya ilişkin karar, daha sonra açıklanacak.