TECAVÜZÜN MEŞRULAŞTIRILMASINA, TECAVÜZÜN AKLANMASINA İZİN  VERMEYECEĞİZ !

TECAVÜZÜN MEŞRULAŞTIRILMASINA, TECAVÜZÜN AKLANMASINA İZİN  VERMEYECEĞİZ !

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, TBMM’de AKP milletvekillerinin önergesi ile çocuk istismarının kurumsallaşmasının önü açılacağını vurgulayarak tepki gösterdi.  Konfederasyonumuz önerge sahibi AKP milletvekillerine, Adalet Bakanlığı’na, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na, Siyasi Partilerin Grup Başkan Vekillerine faks çekti.  

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Hasan Kütük, Genel Sekreteri Mücahit Dede,  Büro-İş Genel Başkanı Haydar Şahindokuyucu ve bağlı sendikaların MYK üyeleri, Şube Yöneticileri ile üyeler katıldı.

Kızılay postanesi önünde basın açıklaması yapan Genel Başkanımız Kütük,  önergeye ilişkin TBMM’ye ve ilgili vekillere şu faks metnini gönderdi:

“Ülkemizde çocuk istismarının Cumhuriyet tarihinde en üst düzeye çıktığı ve kaygı verici boyutlara ulaştığı bir dönemde, 17 Kasım 2016 tarihinde TBMM Genel Kurulu’na gece yarısı ve toplumdan kaçırılırcasına getirilen değişiklik teklifi ile “cinsel istismar failinin,  mağduru ile evlenmesi halinde verilen cezaya yönelik hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına” karar verileceğine ilişkin bir düzenleme getirildi.

Ülkemizde çocuklar zorla evlendirilmekte, tecavüze uğramakta, okullarda ve kurumlarda cinsel istismara maruz kalmaktadırlar. Böyle bir düzenleme ile tecavüzün meşrulaştırılacağı gibi,  çocuklara yönelik cinsel istismarın failleri de cezasız kalacaktır.  İlkel ve çağdışı böyle bir önergenin yasalaşması durumunda kadınlar üzerinde baskılar artacak, evlenme yaşı düşecek ve kadınlar toplumsal yaşamdan dışlanacaktır.

Büyük Önder ve Kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.” sözünde de belirttiği gibi Devletin asli görevi, “çocukları her türlü ihmal ve istismardan koruyarak sağlıklı gelişimini temin etmektir.”

Bu nedenle bu önergeyi Meclis'e getirenleri ve imza atanları bir kez daha uyarıyor ve vicdanlarınıza sesleniyorum.

Bütün çocuklar masum ve değerlidir. 

Ve diyoruz ki;

Cinsel istismara uğrayan çocuğun faili ile evlenmesi halinde faile verilecek cezanın ertelenmesi kabul edilemez. Çünkü böyle bir düzenleme çocuk istismarının kurumsallaşması sonucunu doğurur ve toplumun yararına değildir. Toplumun böyle bir talebi de yoktur.

Bu nedenle,  bu konudaki kararınızı bir kez daha gözden geçirmenizi ve önergenin geri çekilmesini talep ediyorum.” 

Eylememiz Basında Yer Aldı İzlemek İçin Tıklayın

Haber.Com