TIP BAYRAMINDA ACİL TALEPLER GREVLE İSTENİYOR

TIP BAYRAMINDA ACİL TALEPLER GREVLE İSTENİYOR

Sağlık emekçileri 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlamayarak grev bayrağını açtı. Tıp bayramında acil taleplerini açıklayan Genel Sağlık İş Sendikası,  “Şifa veren ele vefa’’ konulu toplantıda Başbakan’ın açıklamalarını “Tam bir vefasızlık ve sorumsuzluk örneği” olarak değerlendirdi.

“SAĞLIKÇILAR ÇIKMAZA SÜRÜKLENİYOR”

Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası ( Genel Sağlık-İş) Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “sağlık çalışanlarının, Başbakan ve Sağlık Bakanı’nda olumlu hiçbir beklentisi kalmamıştır. Sözde yetkili konfederasyon ve sendika görevlilerinin çalışandan yana değil hükümetten yana yandaşlığı tartışılmaz hale gelmiştir. Sağlık çalışanları yandaş, etnik ve bürokratik sahte sendikalarla bölünerek çıkmaza sürüklenmiştir” dedi.

“SIKINTILAR DÜZELTİLMELİ”

Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen “Şifa veren ele vefa” konulu toplantıda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Nöbet tutanlara yüzde 50 zam vereceğiz” açıklamasını ve Sağlık Bakanı’nın da bu sözleri coşkuyla alkışlamasını eleştiren Bacaksız,  “Sağlık çalışanlarının, 24 saati aşan 36 saate kadar kesintisiz çalışmaya zorlanıyor. Mesleki yıpranma hakkının olmadığını ve eğitimi yükseldiği halde ek göstergelerinin yükselmediğini, Başbakan ve Sağlık Bakanı bunları bilmezden geliyor” diyerek tepki gösterdi.

Bacaksız, “ Sabit ödeme, döner sermaye ek ödemesi adı altında en düşük maaş ücretini alındığını belirterek diğer sorunlarını şöyle sıraladı: “ Emekliliği hak ettiği halde geçim sıkıntını korkusuyla emeklilik hakkı kullanılamıyor. Tüm yetersizliklerden çalışanın sorumlu tutulduğunu ve bu nedenle kamu çalışanları arasında en çok şiddete uğrayanların sağlık çalışanları oluyor.  Nöbet ücretlerinin saatinin 2,75 TL ile 7,87 TL arasında ücretlendiriliyor.”