TÜM YEREL-SEN, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNÜNE ÇADIR KURDU

TÜM YEREL-SEN, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNÜNE ÇADIR KURDU

Tüm Yerel-Sen İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde, Toplu Sözleşmede Yer Almasına Rağmen Kendilerine Yemek Yardımı Yapılmamasını Protesto Etti.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’e bağlı Tüm Yerel-Sen, İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne Toplu İş Sözleşmesinde yer alan yemek yardımının gerçekleşmediği gerekçesiyle belediye önüne yemek çadırı kurdu.  Belediyede örgütlü olan Tüm Yerel-Sen belediye yönetimine kazan kaldırıp memurların öğle yemeği arasında mercimek çorbası dağıttı.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Eğitim Basın Yayın Sekreteri Semra Pektopal,  Örgütlenme Sekreteri Barış Düdü ve Tüm Yerel-Sen Genel Başkan Doğan Koç ve MYK üyeleri ile Konfederasyonumuza bağlı Sendikaların Şube başkanları ve yöneticilerinin de destek verdiği yemek çadırı eylemine çok sayıda üye katıldı.  

SOFRAMIZA BİR LOKMA EKMEK İSTEDİK

Yemek çadırı önünde üyeler adına Tüm Yerel-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Hakan Kıran basın açıklaması yaptı.  Basın açıklaması şöyle:

“Bugün burada 14 Ocak 2016 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz toplu sözleşmede bulunan ve de kanunen verilmesi gereken yemek yardımı başlatılmadığı için bulunuyoruz!

Yaklaşık iki hafta önce Mart 2016 sonuna kadar yemek yardımıyla ilgili bir adım atılmaması halinde burada çadır kuracağımızı ve gücümüzün yettiği kadar Büyükşehir Belediyesinin vermediği yemeği bizim vereceğimizi söylemiştik. Bu mücadelenin ilk meşalesini bugün burada yakıyoruz!

Değerli Mücadele Arkadaşlarım;

Sizlere ve değerli kamuoyuna şunu belirtmek istiyoruz;

İzmir halkına gece gündüz demeden elinden geldiği kadar hizmet etmeye çalışan belediye emekçilerimiz bir tas sıcak çorbaya muhtaç bırakılmayı hak etmiyor. Sizlere soruyorum. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışında emekçinin hakkını vermemek var mıdır?

Biz sizden yat mı istedik? Kat mı istedik? Soframıza bir lokma ekmek istedik.

Zaten AKP iktidarının iş güvencemizi ortadan kaldırmaya çalıştığı; adaletsiz, emek karşıtı politikaları ve yandaş sendikaları aracığıyla sefalete sürüklediği memurlara, hem yasal anlamda hakkı olan, hem de anlaşarak imzalanan sözleşmeye konulan yemek yardımını başlatmamak sosyal demokrat anlayışa sahip bir belediyeye yakışmaz.

Sosyal Demokrat bir belediyeye “ Emek En Yüce Değerdir” anlayışıyla emekçilerin yanında durmak yakışır.

Hep beraber 14 yıldır AKP iktidarında kamu emekçilerinin maddi ve manevi anlamda ezildiğini söylemiyor muyuz? Bu AKP iktidarının hastalığı galiba bulaşıcı. Her önüne gelen kolay lokma olduğu zannedilen emekçilerle oyun oynamakta ve hakkını vermemektedir. Amacımız bağcıyı dövmek değil, hakkımız olan bir lokma yemeği yemektir. Eleştirdiklerimiz gibi yaparsak eğer, nasıl çıkacağız karanlıktan aydınlığa?

Değerli Mücadele arkadaşlarım;

Tüm Yerel- Sen olarak 2 yıl önce; “Emek, Vatan, Cumhuriyet”  parolasıyla çıktığımız yolda yoldaşımız oldunuz. “Ben de varım” dediniz.

Oysa daha önce yetkiyi elinde bulunduranlar bir adım ileriye gidemedikleri gibi, var olan haklarımız da kaybettiler. Şimdi yetki döneminde sizden kendilerine üye olmanızı bekleyenler neyi nasıl değiştirecekler soruyorum?  İşyerlerinde yetkiyi almak adına üzerine basa basa emekçilere yemeği alamayacaklar söylemini de manidar buluyoruz. İşverenden böyle bir taahhüt mü aldınız da bu kadar net konuşabiliyorsunuz? Biz Tüm yerelsen olarak; kandırarak, yalan beyanlarda bulunarak yetkili olmak istemiyoruz. Bu tür yetki varsın sizin olsun. Bizim sadece tek bir görevimiz vardır. O da;  6 bin belediye emekçimizin sosyal ve özlük haklarını sonuna kadar savunarak kazanmaktır.

Geçmişe ve şimdiye bakalım.

İlk defa bir şeyleri; Siz değiştirmeye başladınız Siz! Verdiğiniz bu gücü küçümsediler.

“Yetkiyi alamazsınız” dediler. Aldık. “Sözleşmeyi İmzalayamazsınız” dediler. İmzaladık. “8 Mart’ta kadın çalışanlar izin kullanamayacak” dediler. Kullanıldı. 4 yıldır 775 TL olan sözleşmeyi; ilk kez 843 TL yaptık ve Temmuzda 900 TL olacak. Artık 6 ayda bir zam görecek. Bir tek geriye giden sözleşme maddesi bulunmuyor.  Dayanışma aidatını kaldırdık. Artık inandığı sendikaya üye olanlar yetkili sendikaya para ödemek zorunda değil. Yemek yardımını da 5 yıl aradan sonra sözleşmeye biz ekledik. Ancak bugün uygulanmadığı için buradayız. Bu ayıp ne sizin ayıbınız. Ne de sendikamızın ayıbıdır. Bu ayıp imzasının arkasında durmayanların ayıbıdır.

Saygıdeğer Dava ve Mücadele Arkadaşlarım;

Gün sendikamıza ve haklarımıza sahip çıkma günüdür. Emekçiler emeği ile sendikalar emekçilerle var olurlar. Biz sendika olarak her türlü mücadeleye hazırız. Yanınızdayız. Kararlıyız.

Bu, hepimizin davasıdır. İşyerlerinde bizden istediğiniz yemek hakkımıza gerçekten sahip çıkıyor ve istiyorsak, işte sendika, işte meydan!

Bu mücadeleye sahip çıkarsak İnanın kazanacağız!

Buradan tüm sivil toplum örgütlerine ve sendikalara da çağrıda bulunuyor ve herkesin desteğini beklediğimizi belirtiyoruz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne de  bir kez daha sesleniyoruz!

6 bin memur emekçisini görmezden gelemezsiniz. Yasal anlamda bu yardımı yapmak zorunda olduğunuz gibi, sözleşmedeki imzanızın da arkasında durun! Yemek Yardımını derhal başlatın!

Biz Tüm Yerel-Sen olarak mücadelemiz sonuç verinceye kadar,  aynı inanç ve kararlılıkla eylemimizi sürdüreceğiz. Tüm arkadaşlarımız sonuç alıncaya kadar gece – gündüz burada nöbet tutacaklar. Her öğlen burada yemek vereceğiz.

 Biz bu işyerinde emek veriyorsak hakkımız olan yemeği de istiyoruz,  Alacağız!”

Yapılan açıklama sonrasında eyleme katılan memurlara çorba dağıtıldı.