TÜM YEREL-SEN: SIFIR NOKTASINDAN YETKİYİ KAZANDIK

TÜM YEREL-SEN: SIFIR NOKTASINDAN YETKİYİ KAZANDIK

Sendikal mücadelenin öncülüğünü yürüten Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuza bağlı Tüm Yerel-Sen, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki mücadelenin haklı gururunu yaşamakta. Tüm Yerel-Sen ile Tüm Bel-Sen arasındaki tartışmaya İzmir Valiliği noktayı koydu.  Valilik, mühür Tüm Yerel-Sen’in dedi, Tüm Yerel-Sen’de sendika genel merkezine yetkili sendika olmanın çivisini çaktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki memurlar adına 20 yıldır Toplu İş Sözleşmesi’ni imzalayan Tüm Bel-Sen yetkiyi Tüm Yerel Sen’e devretti.  9 Eylül 2015 tarihinde kurulan Tüm Yerel-Sen sendikası yetkiyi Tüm Bel-Sen’in elinden alarak bundan sonraki Toplu İş Sözleşmesi’ni imzalamaya yetkili oldu.

MARATON YARIŞI 2 BİN 338 ÜYEYLE TÜM YEREL-SEN’İN

4688 Sayılı Kamu Görevlileri ve Toplu Sözleşme Kanununa göre yapılan yetki tespitine göre; Tüm Yerel-Sen sendikası İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarında toplam 2 bin 338 üye ile yetkili sendika olurken, Tüm Bel- Sen 12 eksik üyeyle 2 bin 326 üye ile yetkiyi kaybetti.

Tüm Yerel- Sen, üyeleriyle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde yaptığı basın açıklamasıyla yetkili sendika olduğunu açıkladı.

BÜYÜK BAŞARI SIFIR NOKTASINDAN GELDİ

Grup adına açıklama yapan Tüm Yerel-Sen İzmir 1 Nolu Şube İdari Sekreteri Bilal Altıner, “18 ay önce kurulan Tüm Yerel-Sen sendikamız; geçen yılki tutanaklarda toplam 1412 üyeye sahipken aradan geçen bir yılda bine yakın üye kaydı yaparak, bu yılki tutanaklarda sayısını 2 bin 338’e çıkarmıştır. Belediye çalışanları Tüm Yerel-Sen’e yoğun bir katılımla iradesini ortaya koymuştur. Bu anlamda Tüm Yerel-Sen’in hızlı üyelik artışı ve bu kadar az sürede sıfır noktasından başlayarak aldığı yetki; yasal olduğu kadar meşruiyetinin tartışılmazlığını da ortaya koymuştur” ifadelerini kullandı.

“ÖNCEKİ SENDİKANIN TUTUMU YANLIŞ”

Tüm Bel-Sen sendikasının ‘Dün dündür bugün bugündür’ mantığıyla kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini belirten Altıner, “Tüm Bel-Sen sendikasının geçen yıl Mayıs ayı sayımlarında üç kurumun sayılarını birleştirme tutanağıyla birleştirilerek imza altına alınmasına rağmen bu yıl üç kurum için birleştirme tutanağının yapılmaması gerektiğini savunmuşlardır. Sözde sendikacılık yapan bu arkadaşları, siz değerli kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz” eleştirisinde bulundu.

Sendikal mücadele ve örgütlenme çalışmalarında emeği geçenlere seslenen Altıner:

“Üyemiz olsun olmasın tüm belediye emekçilerine, üyelerimize, işyeri temsilcilerimize, delegelerimize, aktivistlerimize ve bu başarının arkasındaki gizli kahramanımız olan ailelerimize sonsuz teşekkür ediyoruz.

Basın açıklamasının tam metnine ulaşmak için tıklayın.