Tüm Yerel-Sen Ankara Şubesi: Kadınlar baskılara karşı mücadele etmeli

Tüm Yerel-Sen Ankara Şubesi: Kadınlar baskılara karşı mücadele etmeli

Tüm Yerel-Sen Ankara Şubesi, “24 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve  Mücadele Günü” kapmasında “Kadın Cinayetlerini” kınayarak kadınlar üzerindeki baskılara, tecavüzlere ve şiddete dikkat çekti.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Tüm Yerel- Sen Ankara Şube Başkanı Ayşe Bilgi, Birleşik Kamu-İş Genel Sekreteri Mücahit Dede, Şube Yönetim Kurulu ve şube üyeleriyle birlikte basın açıklaması düzenledi.

Tüm Yerel-Sen Ankara Şube Başkanı Ayşe Bilgi,  “Toplumsal cinsiyet eşitliği, toplumsal yaşamın temel taşıdır. Bu da kadın ve erkeklerin, yaşamın her alanında eşit fırsatlara, eşit hak ve yükümlülüklere sahip oldukları anlamına gelmektedir.Böylece kadınlar çifte sömürüye, şiddete, öldürülmeye maruz kalmayacaktır” dedi.

KADIN CİNAYETLERİ ARTIYOR

Türkiye’deki kadınlara yönelik ihlallere dikkat çeken Bilgi, şu istatistiki bilgileri paylaştı:

“Kadın cinayetlerinde son 13 yılda büyük artışlar oldu. 2002 yılında 66 kadın öldürülürken, 2009 yılında bu sayı 1126’ya yükselerek, % 1400’lük bir artışla rekor sayıya yükseldi. 2014 yılında ise kadın cinayeti sayısının 281, 2015'in ilk 6,5 ayında ise 160 olduğu tespit edildi. Kadınlar en çok kocalarından şiddet görmektedir, yüzde 15’i boşanmak istedikleri için öldürüldü. Tecavüzcülerin ise yüzde 52’si tanıdıkları erkeklerdi. Tecavüz vakalarının yüzde 36’sı kadınların evlerinde gerçekleşti.”

Kadın sorununu gerçek anlamda çözmek ve kadına uygulanan bu insanlık dışı duruma son verilmesi amacıyla mücadele yürüteceklerini belirten Bilgi, “Koruyucu-önleyici çalışmaların yanında sorunun ekonomik nedenlerini ortadan kaldıracak şekilde toplumsal refahın gelişmesini sağlayacak sosyal politikalara ağırlık verilmelidir. Kadının, ekonomik hayatta da, siyasi ve günlük sosyal hayatta da erkeğe eşdeğer görevler alması sağlanmalıdır. Yani ekonomik hayatta erkeğin hâkimiyetine son verilmelidir” diye konuştu.

Bilgi, Kadın cinayetlerinin yaşamın bir parçası haline getirilerek normalleştirilmesine izin vermeyeceklerinin ve bunun takipçisi olacaklarının altını çizerek sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Türkiye’yi bu karanlık ortama mahkûm edenler iyi bilmelidir ki bu vahşet son bulana dek Tüm Yerel-Sen Ankara Şubesi, gericilikle mücadelede direnç olmaya ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için üzerine düşeni kararlıca yapmaya devam edecektir.”

Basın Açıklaması İçin Tıklayabilirsiniz