TÜM YEREL-SEN EDİRNE ŞUBESİ ZABITA HAFTASI’NIN 60. YILINI KUTLADI

TÜM YEREL-SEN EDİRNE ŞUBESİ ZABITA HAFTASI’NIN 60. YILINI KUTLADI

Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Savaş Çerkez, Zabıta Haftası’nın 60. yılını kutladı. Çerkez, Edirne Belediyesi ve ilçe belediyelerinde görevli Zabıta çalışanlarını bir araya getirip kahvaltılı bir etkinlik düzenleyip sorunlarını dile getirdi.

Edirne Tüm Yerel-Sen Şubesi tarafından Zabıta Haftası nedeniyle düzenlenen kahvaltıya, Edirne Tüm Yerel-Sen Şube Başkanı Savaş Çerkez, MYK üyeleri Bülent Uluca, Ersin Al, Seçkin Çetin, Elif Davulcu, Altan Güzelli, Edirne Belediye Başkan Yardımcıları Çiğdem Gegeoğlu, Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Hüsnü Güler, Edirne Belediyesi Zabıta Müdürü Mustafa Zogo, Uzunköprü Belediyesi Zabıta Müdürü Kazım Kır, Edirne Belediyesi DİSK İşyeri Temsilcisi Özcan Aydın ve Uzunköprü ile Havsa Belediyelerinde görevli çok sayıda Zabıta katıldılar.

ZABITALAR, ÖZLÜK HAKLARI KONUSUNDA BİRÇOK SIKINTI YAŞAMAKTADIR

Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Çerkez, “01-07 Ağustos tarihleri arasındaki Zabıta Haftası kutlanmaktadır. 1956’dan bu yana hizmet veren köklü kuruluşlardan Zabıta Teşkilatı’nın, bu yıl 60. yaşını kutlanmaktadır. Bu vesileyle Zabıta Haftası'nı kutluyoruz” dedi.

Zabıta emekçileri; kamu düzenini sağlamak, halk sağlığı ve huzuru adına şehrimizi daha yaşanılır bir hale getirmek için görev yaptıklarının altını çizen Çerkez, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Osmanlı döneminde kurulan Zabıta Teşkilatı, 1 Ağustos 1956 tarihinde çıkarılan 6494 Sayılı Kanunla Belediye Zabıtası ve Genel Zabıta (Emniyet Müdürlüğü) olarak birbirinden ayrıldı. Aradan geçen bunca zamana rağmen zabıta emekçilerinin sorunları ise, büyüyerek devam ediyor. Zabıta Emekçileri her yerdeler; yürüdüğünüz sokakta, gittiğiniz fırında, uğradığınız markette, eğlendiğiniz mekânda, kısaca yaşamın her alanında ve her anında yanınızdalar. Gece-gündüz, sıcak-soğuk demeden günün yirmi dört saati görev başındalar. Zabıtalar; özverili çalışmalarına rağmen, gerek ekonomik ve sosyal hakları bakımından, gerek ise özlük hakları noktasında birçok sorun yaşamaktadırlar. Zabıta Emekçilerinin sorunlarının büyük kısmı çıkarılabilecek yasalarla kolaylıkla giderilebilecek iken yıllar içerisinde bu sorunlar kangrenleşerek bugüne kadar süre gelmiştir. Sokakta, herkese göz ucu mesafesinde olan zabıtaların sorunları ne yazık ki; hükümetler tarafından dikkate alınmamış ve zabıta emekçileri kaderlerine terkedilmiştir. Yetkisi olmasına rağmen, bunu kullanma gücü olmayan zabıtalara; geri kalmış, zaman içinde uygulanalabilirliğini yitirmiş ilgili yasa ve yönetmelikler ile birçok görev yüklenmiştir. Görevleri sırasında; her türlü şiddete maruz kalarak, hakarete, tacize uğrayan, yaralanan, sakat kalan ve can güvenliği olmayan zabıtalar, masa başında çalışan kamu emekçisiyle aynı kapsamda değerlendirilmektedirler. Zabıta emekçilerine ne bir yıpranma hakkı ne de herhangi bir nakdi tazminat verilmektedir. Öte yandan, işporta ile mücadelenin sadece zabıtaya yüklenmesi doğru değildir. Unutulmamalıdır ki! Ne işsizliğin, ne dilencilerin, ne de seyyar satıcıların sokaklara çıkmasının sorumlusu zabıta değildir. Bu duygularla; kent sağlığı ve huzuru için canları pahasına görev yapan fedakâr zabıta emekçilerinin haftasını kutluyoruz.”

Ülkenin sor günlerden geçtiğini belirten Çerkez, 15 Temmuz gecesi demokrasi tarihinin en karanlık gecesi olduğuna dikkat çekerek sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Bizler her türlü darbeye karşıyız ve demokrasimize, cumhuriyetimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Yine bizler her zaman olduğu gibi emek mücadelesi veriyoruz. Emek mücadelesi verirken Cumhuriyet mücadelesi de veriyoruz. Zabıta Teşkilatı’nda çalışan tüm arkadaşlarımıza da görevlerinde başarılar diliyor, haftalarını kutluyorum.”

EDİRNE BELEDİYESİNİN GÖRÜNEN YÜZÜ ZABITALARDIR

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Çiğde Gegeoğlu de Zabıta çalışanlarının belediyenin görünen yüzü olduğunu ifade ederek, “Öncelikle haftanız kutlu olsun. Gerçekten çok önemli ve özel bir görev yapıyorsunuz. Toplum içinde belediyenin en görünen yüzleri sizlersiniz. İş yükünüz ağır ve çok önemli. O yüzden kolay gelsin, yolunuz açık olsun” ifadelerini kullandı.

Edirne Belediyesi Zabıta Müdürü Mustafa Zogo’da, Zabıta Teşkilatı’nın Belediyelerin olmazsa olmazı olduğunu ifade ederek, “Belediye Zabıtası belediyenin asli unsurudur. Belediye Kanunu’nda belediyenin olmazsa olmazıdır. Bu işleri yaparken de bizim asli işimiz beldenin düzenini, nizamını, halkı huzurunu korumakla ilgili kanunla ve yönetmelikle, Belediye Meclisi ve Belediye Encümeni’nin almış olduğu kararları uygulamaktır. Bazen sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sıkıntıları da hep beraber, birlik beraberlik içerisinde, birbirimize destek olarak çözmek için mücadele ediyoruz. Ama maalesef Zabıta Teşkilatı olarak kendimiz bir araya gelemedik. Neden gelemedik çünkü bazı belediyeler Zabıtanın başlangıcını 1826’dan bu yana olan Osmanlı itibariyle, bazı belediyelerde 1956 yılını Cumhuriyet itibariyle dikkate alarak Zabıta Haftası’nı kutluyor. Bu işin esası Zabıta’da da Emniyet’te olduğu gibi Genel Müdürlük kadrosu olursa sorunlarımıza çözüm bulunabilir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.