TÜM YEREL-SEN İZMİR ŞUBELERİ, ZABITA EMEKÇİLERİNE SAHİP ÇIKTI.

TÜM YEREL-SEN İZMİR ŞUBELERİ, ZABITA EMEKÇİLERİNE SAHİP ÇIKTI.

İzmir Konak’ta yaşanan Zabıta-yem satıcısı  olayı ile ilgili Tüm Yerel-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Bilal Altıner, sendika binasında; Birleşik Kamu İş Konfederasyonu  Genel Eğitim ve Basın Yayın Sekreteri Semra Pektopal, Tüm Yerel-Sen 1 Nolu Şube Kurucu Başkanı Dr. Hakan Kıran, Tüm Yerel-Sen 2 Nolu Şube Sekreteri Özgür Işık, 1 ve 2 Nolu Şube yöneticileri ile çok sayıda Zabıta emekçisinin katılımı ile  birlikte  basın açıklaması yaptı. 

Tüm Yerel-Sen İzmir 1 Nolu Şube başkanı Bilal Altıner, yaptığı  basın açıklamasında  şöyle konuştu.

 “Geçtiğimiz günlerde İzmir Konak Meydanı saat kulesi önünde güvercinlere yem satışı yapan İzzet amcamızı vatandaşların şikayet etmesi üzerine Zabıta emekçileri verilen emir gereği konuya müdahil olmak durumunda kalmışlardır.

Ne acıdır ki muhtemel şikayeti yapan ile bunu sosyal medyada yayan kişi veya kişiler adeta bir kurgu ve senaryo üzerinden görevini ifa etmeye çalışan zabıta emekçisi arkadaşımızı ve tüm zabıta emekçilerini adeta bir halk düşmanı olarak göstermeye çalışmıştır. Sosyal medya da yayılan bu senaryonun altında yapılan yorumlarda da görevi kentin düzenini sağlamak olan Zabıta emekçilerine her türlü hakaret yapılmıştır.

Tüm Yerel-Sen Sendikası olarak Zabıta emekçilerinin ne kadar zor şartlar altında görev yaptığını biliyoruz. Zabıta emekçileri görevleri sırasında çoğu zaman bıçaklanmasına, darp edilmesine, her türlü şiddete ve hakarete uğramasına rağmen; bu zorlu görevi 7/24 aralıksız sürdürmektedirler. Bayram olur bayram bilmezler, hafta sonunun yüzünü görmez ayda bir Pazar gününü bile Ailesi ile birlikte zor geçirirler.

İzmir halkı! Bugün, Kemeraltı’nda, Alsancak’da, Kordon’da, Hatay’da, Bornova’da Konak’da kısacası tüm İzmir’de rahatça dolaşabiliyor, kaldırımlarda özgürce yürüyebiliyor, tacize uğramadan alışveriş yapabiliyorsanız zabıta emekçilerinin sokakta yağmur, çamur, sıcak, soğuk demeden çalışmaları sayesindedir.

İzmir’de yaşatılan senaryoya gelince;

Siz sanıyor musunuz ki Zabıta emekçileri 75 yaşındaki İzzet amcamızı görünce üzülmüyor? Yüreği sızlamıyor?

Ancak; İzzet amcamızı bu yaşında bu işi yapmak zorunda bırakan ve yoksulluğa iten düzen yine ekmeğini kazanmaktan başka derdi olmayan zabıta emekçileri ile karşı karşıya getirmekten de kaçınmamaktadır.

Ne ülkemizdeki yoksulluğun, Ne de işsizliğin sebebi Zabıta emekçileridir. Zabıta emekçileri mesleği gereği yasa ve yönetmeliklerle kendilerine verilen görev ve emirleri yerine getirmekle yükümlüdürler.

Gelin İzzet amcamız gibi yoksulluğa itilen halkımıza umut olmak için el ele verelim. Zabıtanın da omuzlarından bu ağır yükü hep birlikte kaldıralım.

Eğer gerçekten duyarlı isek ve yaşanılabilir bir İzmir ve Türkiye istiyorsak gün hep birlikte bize yazılmış senaryoya uyarak ayrışma günü değil bir arada olma günüdür. Kanun koyucu İzzet amcanın yaptığı işi yasaklıyorsa Zabıta ne yapsın? Gelin bu durumu ortadan kaldırmanın mücadelesini verelim. Bunun için yapılacak her adımın ilkini de zabıta emekçileri atmaya hazırdır.

Biz Tüm Yerel-Sen Sendikası olarak bu tip senaryolarla lekelenmeye çalışılan 186 yıllık zabıta teşkilatının mensupları olan emekçileri ve aynı senaryoda onun karşısındaymış gibi gösterilmeye çalışılan İzzet amcayı da sonuna kadar savunmaya ve sahip çıkmaya devam edeceğiz. Zabıta emekçilerimize basın veya sosyal medya üzerinden yapılan hakaretlerle ilgili de suç duyurusunda bulunarak yargıya taşıyacağız “ dedi.