TÜRKİYE İŞÇİ SINIFININ BAŞI SAĞOLSUN

TÜRKİYE İŞÇİ SINIFININ BAŞI SAĞOLSUN

Ankara'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliklerine katılmak için Bursa'dan hareket eden Türk İş Konfederasyonuna bağlı Türk Metal Sendikası'na üye kadınlar, Bursa-Eskişehir Kara yolunda trafik kazası geçirdiler. Trafik kazasında, 7 kadın emekçi yaşamını kaybetti, 39 kadın işçi de yaralandı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde; iş cinayetlerini, kazaları, kadına şiddeti ve kötü çalışma yaşamı hakkında mücadele yürüterek seslerini duyurmak isteyen kadınlar, inandıkları kadın mücadelesi yolunda hayatlarını kaybettiler.

 Her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenecek 8 Mart eylem ve etkinliklerinde ülkenin dört bir yanından Ankara’ya gelmeye başlayan Türk Metal Sendikası’nın 7 kadın emekçisi; insanca bir yaşam, özgür ve güvenceli bir gelecek talebiyle 8 Mart’ı yaratanların mücadelesini yaşatmak ve büyütmek için yola çıkmışlardı. Ancak kadın emekçiler, hem 8 Mart’a hem de Ankara’ya kavuşmadan yaşamını yitirdiler. 

Hayatını kaybeden Leyla Çiçek, Refika Barışsever, Özlem İnan, Fatma Hacıoğlu, Güleydan Sezer, Elvan Mutlu ve Leyla Yalçın’ın mücadelelerini sahipleniyoruz. Onları asla unutmayacağız, onların talepleri emek mücadelesinde yaşatılacaktır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Türkiye işçisi sınıfına, Türk-İş Konfederasyonu’na ve Türk Metal Sendikası’na ve kazada yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÜRÜTME KURULU