ÜÇ FİDANIN MÜCADELESİ IŞIK TUTMAYA DEVAM EDİYOR

ÜÇ FİDANIN MÜCADELESİ IŞIK TUTMAYA DEVAM EDİYOR

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın,   6 Mayıs 1972'de idam edilişlerinin üzerinde 49 yıl geçti onları bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Emekçiler salgın koşulları nedeniyle kitlesel mitingler yapamadıkları gibi kitlesel anma da düzenleyememektedir. Mücadele günlerinin, kutlamaların ve anmaların korona gölgesinde sessiz sedasız geçtiğini düşünen AKP iktidarı bilmelidir ki mücadele yeni değildir.

Dünyada ve ülkemizde 1960’larda sol rüzgarı esmekte Denizler de ülkenin bağımsızlığı ve özgürlüğü için mücadele yürütmekteydiler. 12 Mart 1971'de askeri darbe yapılmış öğrenci hareketleri bastırılmış ve sıkıyönetim ilan edilmiştir.

Üç devrimci son nefeslerinde dahi “Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi”, "Tam Bağımsız Türkiye" demiştir. Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan, emperyalizme karşı mücadelenin sembolü olmuşlardır.

Denizlerin eylem kararlılığı ve ülkesine sahip çıkma istekleri emperyalist güçleri rahatsız etmiştir. Üç fidan, emperyalizmi ve yerli işbirlikçilerini o kadar korkutmuştur ki, 6 Mayıs 1972'de idam kararı verildi.  Üç Fidan’ın aramızdan ayrılmalarının üzerinde yıllar geçse de acıları halen tazeliğini korumaktadır.

Denizlerin ve arkadaşlarının mücadelesi her zaman halkına bağlılık olmuştur. Denizlerin itiraz ettiği ve değiştirmek için yola çıktıkları sömürü düzeni bugün koronavirüsü nedeniyle daha iyi anlaşılmıştır. İçerisinde geçtiğimiz koronavirüs günleri yaşadığımız sömürü düzeninin çarklarının nasıl döndüğünü anlatmaktadır. 

Bilim, emperyalist devletlerin elinde ticarethane işlevine dönüşmüştür. Sermaye sahipleri her koşulda insan sağlığını paraya çevirmektedir. Korona virüsünün dünyanın her yerinde gösterdiği gibi kapitalizm bilimi sadece kar amacıyla kullanmaktadır.  Emperyalizm, yoksul ülkelere en temel insani testleri, tedavileri ve ilaçları para olmadan vermemektedir. Salgın koşulları zenginle yoksul arasında uçurumu büyüterek eşitsizliğin daha da kötüleştirmiş yoksullukla açlığın ne kadar büyük olduğunu gözler önüne sermiştir.

Ezilen ve sömürülen tüm Türkiye halkının kurtuluşu uğruna, gözlerini kırpmadan ölümü göze alan ve bedence aramızdan ayrılan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı unutmadık, unutturmayacağız.

Onlar, inançları uğruna ölümü göğüslediler ve karanlık gecelerde tutuşan yıldız oldular ve yolumuzu aydınlatmaya devam ediyorlar.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak;  “Tam bağımsız Türkiye” diye haykıran üç fidanın devrimci düşüncelerini ve mücadelelerini yaşatmaya devam edeceğiz ve onların sevdası bize ışık olacaktır.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU