ÜÇ FİDANI SAYGIYLA ANIYORUZ

ÜÇ FİDANI SAYGIYLA ANIYORUZ

68 kuşağının gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı idam edilişlerinin 45 yılında bir kez daha saygıyla anıyoruz...

12 Mart 1971'deki askeri darbe ile öğrenci hareketleri bastırılacak ve sıkıyönetim ilan edilecektir. Deniz Gezmiş Gemerek’te, Yusuf Aslan Şarkışla’da, Hüseyin İnan Kayseri’de yakalanacaktır.  Üç fidan Amerikan emperyalizmine karşı çıkmışlar ve Tam Bağımsız Türkiye mücadelesini yürütmüşlerdir.

Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetine sahip çıkmak için “Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü” gerçekleştiren Deniz Gezmiş ve arkadaşları yürüyüş sonrası okunan bildiride; “Büyük Türk Milleti! Atatürk için toplanalım! Mustafa Kemal’in Milli Kurtuluş idealini yaşama için, Mustafa Kemal devrimlerine saldıran karanlık güçlere dur demek için, Milletçe yabancı uşaklığına düşmekten kurtulmak için, Gazi Mustafa Kemal’in Milli Kurtuluşcu saflarında toplanalım! Yaşasın Türkiye! Yaşasın yarının Bağımsız Türkiye’si için mücadele!” demişlerdir.

Denizlerin eylem kararlılığı ve ülkesine sahip çıkma istekleri karanlık güçleri rahatsız etmiştir. Üç fidan, emperyalizmi ve yerli işbirlikçilerini o kadar korkutmuştur ki, 6 Mayıs 1972'de idam kararı verildi.  Üç fidan'ın aramızdan ayrılmalarının üzerinde yıllar geçse de acıları halen tazeliğini korumaktadır. Ancak Denizlerin idamının ne anlama geldiğini bugün Türkiye daha iyi anlamaktadır.

Üç Fidanımız daha hayatlarının baharında iken, candanlarından çok sevdikleri emekçi halkın kurtuluşu için mücadeleye boylu boyunca daldılar ve onların kurtuluşu için kendi yaşamlarını hiçe saydılar.

Ezilen ve sömürülen tüm Türkiye halkının kurtuluşu uğruna, gözlerini kırpmadan ölümü göze alan, ve bedence aramızdan ayrılan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı unutmadık, unutturmayacağız. Onlar, inançları uğruna ölümü göğüslediler ve karanlık gecelerde tutuşan yıldız oldular ve yolumuzu aydınlatmaya devam ediyorlar.

Kısa yaşamlarına büyük mücadeleler sığdırdılar, sırtları düşmana dönük ölmediler, vurmayı da vurulmayı da, insanlık davası uğruna asılmayı da, “bize vız gelir” diyerek karşıladılar.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak;  “Tam bağımsız Türkiye” diye haykıran üç fidanın devrimci düşüncelerini ve mücadelelerini yaşatmaya devam edeceğiz ve onların sevdası bize ışık olacaktır.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU