ULUSUMUZA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ

ULUSUMUZA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ

Gerek basın yayın organları gerekse resmimakamlar tarafından Uludere’de sınıra yakın Irak’ın kuzeyindeki Sinat-Haftaninbölgesinde terörist grupların sızdığına ilişkin istihbarat üzerine yapılan harekâtta35 sivilin öldüğü açıklamaları yapılmıştır.

Birleşik Kamu-İş konfederasyonu olarak herşeyden önce bu vahim olaydan can kayıplarından     dolayıkamuoyuna üzüntülerimizi bildiriyoruz.

Geçtiğimiz günlerde de karakollarımıza yapılanbaskınlarda güvenlik güçlerinin zamanında müdahale etmemesi ve bu yüzden onlarcaaskerimizin şehit düşmesi istihbarat zafiyetine bağlanmıştı. Her konuda suçubaşkasının üzerine yüklemeyi adet edinen Akp hükümeti muhalefet partisi gibidavranarak açıklama yapmaktan çekinmemiş ve kamuoyunu yanıltma ve  dikkatleri farklı yöne çekme becerisinigösterebilmektedir.

Görülüyor ki her vesileyle güçlü devletolduğunu vurgulayan hükümetimiz terörle mücadele de istihbarat görevini tamamenyabancı istihbarat örgütlerine bırakmıştır. Bu durum her an yeni provakatifolaylara neden olabilecek bir durumdur.

Bir demokratik kitle örgütü olarak bu üzücüolayla ilgili soruşturmanın bir an önce sonuçlandırılarak hem gerçeğin ortayaçıkarılması hem de sorumlulardan hesap sorulmasını istiyoruz. Ancak daha öncekibirçok açıklamamızda da belirttiğimiz üzere, terörle mücadele salt askeriçözümlerle başarıya ulaşılacak bir durum değildir. Bu sorunun çözümü aynızamanda demokrasimizin gelişmesi, insan hak ve özgürlüklerinin güvenceyealınması ve ekonomik gelişmişlikle ilgilidir.

9 yıldır işbaşında olan AKP hükümetinin butemel konuların hiç birinde gerçek bir başarı sağlayamadığı ortadadır. Çünkü bukonular bir siyasi partinin tek başına çözemeyeceği kadar büyüktür. Yapılmasıgereken bu sorunların çözümüne uzun soluklu bir devlet politikası üretmek veüretilecek bu politikada yabancı güç odaklarının etkisini ortadan kaldırmakolmalıdır.    Ne yazık ki BOP başkanı olduğunu ifade edenbaşbakandan ve hükümetinden gerçekçi politikalar üretmesini beklemek hayalolduğu tarafımızdan bilinmektedir.

Ölen yurttaşlarımızın  yakınlarına ve ulusumuza baş sağlığı ve sabırdileriz.

 

                                                                                  MERKEZYÖNETİM KURULU