Üniversite Öğrencisi Özgecan Ortaçağ Gericiliğinin Kurbanı oldu! Artık Yeter!

Üniversite Öğrencisi Özgecan Ortaçağ Gericiliğinin Kurbanı oldu! Artık Yeter!

Yirmi gündür haber alınamayan Çağ Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Özgecan Aslan’ın, hunharca öldürülüp yakıldığı ortaya çıktı!

Özgecan’ın katilini ve bu canavarlığı yaratanlar, çocuklarını bilimsel, laik, hümanist, çağdaş eğitim süzgecinden geçiremeyen eğitim sistemi ve bu eğitim sistemini her geçen gün gericileştiren siyasal iktidarlardır.

Özellikle son on üç yılda kadın cinayetleri katlanarak artmıştır. Bu süre zarfında kadına yönelik şiddet yüzde bin 400 artmış, buna karşın, kadın cinayetlerinden yakalanıp yargılananların ancak 3’te biri cezalandırılmış, cezalandırılan faillerin hemen hemen tamamı “haksız tahrik” indiriminden yararlanarak hafif cezalar almıştır!

Her fırsatta kadına düşmanlığını dile getirip bu yönde yasa ve uygulamalar gerçekleştiren, “üç çocuk” söyleminden 4+4+4 eğitim sistemine kadar yol alan iktidar, bu cinayetlerin birinci sorumlusudur.

ÖZGECAN ASLAN ORTAÇAĞ ZİHNİYETİNİN KURBANIDIR

Bilimsel eğitimden uzak, dogmatik yapıya bürünen kapalı toplumların ruh hali bozuktur. Hızla Ortaçağ karanlığına doğru yol alan toplumumuz, bu bozulan ruh halinin yansıması olarak masum Özgecan Aslan’ı hedef aldı. Yüreğimiz burkuldu. Işıklar içinde yat Özgecan…

Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikası Konfederasyonu (Birleşik Kamu İş), dünya üzerinde tüm ülkelerde sıklığı ve görünümü değişse de son bulmayan kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin, bir insanlık suçu olmasının yanı sıra, kadınların beden ve ruh sağlığını ciddi olarak tehdit eden önemli bir sağlık sorunu olduğunu kabul etmektedir. 

Özgecanlar’la kaybettiğimiz biraz kendimiz, biraz da toplumsal ahlakımızdır!

Türkiye’yi bu karanlık ortama mahkum edenler iyi bilmelidir ki bu vahşet son bulana dek Birleşik Kamu İş, gericilikle mücadelede direnç olmaya devam edecektir.

Yaşasın bilimsel, laik çağdaş eğitim yolunda mücedelemiz!