YAŞAR KEMAL’İ ÖLÜMÜNÜN ÜÇÜNCÜ YILINDA ÖZLEMLE ANIYORUZ

YAŞAR KEMAL’İ ÖLÜMÜNÜN ÜÇÜNCÜ YILINDA ÖZLEMLE ANIYORUZ

Yaşar Kemal’in üçüncü ölüm yıl dönümünde İnce Memed’i, Yer Demir Gök Bakır’ı, Teneke’yi, Orta Direk’i, Ölmez Otu’nu, Yağmurcuk Kuşu’nu bir kez daha hatırlatıyoruz.

Yaşar Kemal aramızdan ayrılalı 3 yıl oldu. Solunum güçlüğü ve kalp ritm bozukluğu sebebiyle 2015'in Ocak ayında hastaneye kaldırılmış ve 28 Şubat günü hayatını kaybetmişti. Aramızdan ayrılalı üç yıl olan Kemal, bugün yaşasaydı 94 yaşında olacaktı.

Bir insanı, bir üstadı, bir Ulu Çınarı anlatmak yeterli olmayacaktır ancak Yaşar Kemal, pek çok eserinde Anadolu'nun efsanelerinden, masallarından ilham almış; hep ezilenden, yoksuldan ve emekten yana olmuştur. Türk edebiyatında yeri doldurulmayacak Yaşar Kemal, topluma karşı görevini fazlasıyla yerine getirmiş ve boşluğu doldurulmayacak usta kalem yaşamı boyunca eserlerinde Türkçeyi büyük ustalıkla kullanmıştır.

"Türk edebiyatının koca çınarı" Yaşar Kemal, ülkemizi ve Anadolu coğrafyasına çok sevmiştir. Yaşadıklarını ve hissettiklerini romanlarında ve öykülerinde anlatmıştır.

Yaşar Kemal, Çukurova'da başlayan yazarlık hayatına 26 roman, 11 deneme, 9 röportaj, 2 öykü, 1 şiir alanında eser sığdırarak, Türk edebiyatında büyük yere sahip oldu.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Türk edebiyatının koca çınarını ölümünün üçüncü yılında rahmetle ve minnetle anıyoruz.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU