YAŞASIN, BİRLİĞİN, BERABERLİĞİN VE AZMİN ZAFERİ  30 AĞUSTOS!

YAŞASIN, BİRLİĞİN, BERABERLİĞİN VE AZMİN ZAFERİ  30 AĞUSTOS!

Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla, ülkemizin emperyalist güçler tarafından sürekli işgal altında ve insanlarımızın da esaret altında tutulmak istenmesine karşı, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 1922 yılında, 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da zaferle sonuçlanan ulusal kurtuluş mücadelemizin 95. yılı kutlu olsun. 

 

30 Ağustos Zaferi, ülkemizin ve ulusumuzun yokluk içerisinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde emperyalist devletlere karşı Türk Ulusunun  “Ya İstiklal, Ya Ölüm!” diyerek kazandığı ilk bağımsızlık mücadelesidir. Bu büyük zafer ile Türkiye halkı,  saltanat zincirlerini kırarak padişaha rağmen, emperyalist işgali yenilgiye uğratmış, topraklarımızı işgal etme planı olan Sevr haritasını da parçalayarak tarihin çöplüğüne atmıştır. Bu zafer sonucunda, Türk Ulusu, Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Tam Bağımsız, Demokratik ve Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini de atmıştır.

Türk Ulusu birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde kendisini tarih sahnesinden silmek isteyen emperyalist güçlere 30 Ağustos Zaferi ile gereken dersi vermiş ve tüm mazlum uluslara da örnek olmuştur. Ayrıca Ulusumuz hiçbir şekilde bağımsızlık ve özgürlüğünden ödün vermeyeceğini, sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya da kabul ettirmiştir.

Büyük zaferden 95 yıl sonra ülkemiz ve ulusumuz, üzülerek belirtmeliyiz ki Cumhuriyet tarihinin en ağır tehlikeleriyle karşı karşıya kalmıştır. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti tartışılmakta hatta  Bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve Atatürk Devrimleri tahrip edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’ne, ülkemize, ulusumuza, birliğimize ve bütünlüğümüze yönelik saldırıları tıpkı geçmişte olduğu gibi bugün de hep birlikte yenilgiye uğratacağız!

Atatürk ilke ve devrimlerinden asla ödün vermeyeceğimiz gibi Cumhuriyetin, laikliğin ve demokrasinin kazanımlarını sonsuza kadara yaşatılacağız.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu  olarak; bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlarken, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bağımsızlık savaşımızın bütün kahramanlarını ve şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU