Yatağan İşçileriyle Birlikteydik…

Yatağan İşçileriyle Birlikteydik…
Muğla’da bulunan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile bu santrallere kömür temin eden linyit sahalarının özelleştirilecek olması nedeniyle Yatağan’dan Ankara’ya eyleme gitmek üzere toplanan enerji ve maden işçilerine polis engel oldu.
35 otobüs ile yola çıkan enerji ve maden işçileri, yolun polis tomalarınca kesilmesinin ardından dün gece Muğla – Aydın Karayolu’nda 5 saat boyunca oturma eylemi yaptı. Polis ve jandarma işçiler ve ailelerinin Ankara’ya gitmelerine izin vermedi. İşçiler, otobüslerden inerek Muğla istikametine yürüyüşe geçti. Yaklaşık 30 kilometre yolu yürüyerek sabah saat 07.30′da Muğla’ya ulaşan grup Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.
İşçi ve emekçi dostlarımızın engellenmelerine karşın, Türkiye’nin dört bir yanından ve Ankara’dan gelen çeşitli sendikalar, gençlik örgütleri, demokratik kuruluşlar Sıhhiye köprüsü üzerinde 24 Ocak 2014 günü saat 10′da büyük bir kalabalık olarak toplandı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Kurtuluş’daki binası önüne kadar çeşitli sloganlar ve birlik mesajlarıyla yürüyen işçiler burada çeşitli konuşmalar ve basın açıklamasıyla ve hükümetin -şimdilik de olsa- özelleştirmeyi durdurduğu haberiyle eyleme son verdiler.
Her açıklamasında özelleştirmelere, ülke kaynaklarının ve varlıklarının peşkeş çekilmesine karşı olan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ve bağlı sendikaların yönetici ve üyeleri işçi dostlarımıza destek amacıyla Konfederasyonumuzun binası önünde bayrak ve flamalarıyla sabah 9.30′da toplandı. Sloganlarla Sıhhiye köprüsündeki ana toplanma yerine ulaştı. Konfederasyonumuz, eyleme sonuna kadar destek verdi.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, işçi dostlarımızın özelleştirmeleri durdurana dek sürdürecekleri kararlı tutumlarında sonuna kadar yanında olacaktır.
Çünkü bugün işçi kardeşlerimizin başına gelenin, yarın bizim başımıza geleceğinin bilinci içindeyiz.
Sınıf bilinci, birlik ve mücadelenin temel öğesidir.
Birlikte olmanın kıvancını ve gücünü bugün herkese gösterdik.
 
Birleşik Kamu İş Konfederasyonu