ZONGULDAK İL TEMSİLCİLİĞİ AÇLIK GREVİNDEKİ MADENCİLERE DESTEK VERDİ

ZONGULDAK İL TEMSİLCİLİĞİ AÇLIK GREVİNDEKİ MADENCİLERE DESTEK VERDİ

Birleşik Kamu-İş Zonguldak İl Temsilciliği Deka Madencilik çalışanlarına destek verdi. Zonguldak Kilimli’de 4 aydır ücretlerini alamadıkları için ocağa kapanan Deka Madencilik’e ait Balçın Madeni çalışanı 120 işçinin açlık grevi 5. gününü geride bıraktı.

Birleşik Kamu-İş Zonguldak İl Temsilcisi Metin Kahveci ve Sezai Karataş, açlık grevindeki madencilerin yanında bulunarak destek verdi.

Kilimli ilçesi Gelik beldesinde faaliyet gösteren Deka Madencilik AŞ ve bu şirkete bağlı Balçın Madencilik’te çalışan 245 maden işçisi, geçen 4 Nisan'da iş bıraktı. 13 Nisan'da ise şirkete “FETÖ/PDY” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında kayyum atandı. Sonraki süreçte çeşitli eylemlerle seslerini duyurmaya çalışan işçilerden 85’i, geçen Çarşamba akşamı maden ocağına girerek dışarıya çıkmama eylemi başlattı. Eylemlerinden bir gün sonra açlık grevine de başlayan işçilerden 7’si ikinci günde, 3’ü de üçüncü günde rahatsızlandı. Dün de 5 işçi rahatsızlanarak arkadaşları tarafından ocaktan çıkarıldı. Hastanede tedavi edilen işçilerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Açlık grevinden sonra toplam 15 işçi rahatsızlıkları nedeniyle ocaktan çıkarken, 70 işçi yer altındaki eylemlerini sürdürüyor. İşçilerin, maaşlarını alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledikleri belirtildi.