ZORLA LOJMAN TAHLİYESİNİN KARŞISINDA YER ALDIK

ZORLA LOJMAN TAHLİYESİNİN KARŞISINDA YER ALDIK

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuz cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesinde lojmanlarda oturan kamu çalışanlarının zorunlu tahliyesini engellemek için mahalle sakinlerine destek verdi.

Cumhuriyetin tarihi konutlarının yok edilmesini ve mahalle sakinlerine destek vermek amacıyla Birleşik Kamu-İş Genel Sekreteri Mücahit Dede ve Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş yer aldı.

YAKA PAÇA GÖZALTI

Ankara kamuoyunun “Saraçoğlu Mahallesi” olarak bildiği Namık Kemal Mahallesi’ndeki lojmanların tahliyesine ilişkin tartışmalar devam ediyor.  Son olarak polislerin mahalledeki bir apartmanın tahliyesi için Aykut ve Zeynep Bozyurt çiftinin evinin tahliye etmek istemesiyle başladı. Aykut Bozyurt’un evin tahliyesi için polise izin vermemesi üzerine darp edilerek gözaltına alınmasına neden oldu.    Namık Kemal Mahallesi’ni Koruma ve Yaşatma Derneği Avukatı Asım Özcan alınan tahliye kararının yürütmesini Ankara 2. İdare Mahkemesi’nce durdurması ve mahkeme kararını polise göstermesi üzerine tahliye işlemi durduruldu.

“KAMU ÇALIŞANLARININ LOJMAN HAKKI YASALARDA VAR”

Birleşik Kamu-İş Genel Sekreteri Mücahit Dede, “Kamu çalışanlarının yasalarla belirlenen lojman hakkının hukuk tanımaz şekilde zorunlu olarak polis kuvvetiyle tahliye edilmek istenmesi kabul edilemez” dedi.  

“CUMHURİYET SİMGELERİ YOK EDİLMEK İSTENİYOR”

Dede, “Saraçoğlu Mahallesi 1942 yılında kamu görevlilerinin konut ihtiyacını karşılamak için yapılmıştır.  Cumhuriyetin ilk toplu konut projesi olarak Alman mimar Paul Bonatz tarafından yapılmıştır. Aynı zamanda burada Namık Kemal Ortaokulu, Mille Eğitim Müdürlüğü, Adnan Ötüken Kütüphanesi ve Çankaya Kaymakamlığı var.  Bugün kamusal yaşamın devam ettiği bir yerin hukuk tanımaz bir şekilde kamu çalışanların evlerine zorla girerek tahliye edilmek istenmesi aslında cumhuriyetin simge mahallerinin yok edilmek istenmesindendir” şeklinde tepki gösterdi.

HUKUKSUZ TAHLİYE İŞLEMİNİ DURDURDUK

Saraçoğlu Mahallesinde tahliyelerle ilgili açıklamayı ve Ankara 2. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararını Avukat Asım Özcan basına açıkladı. Özcan, konuşmasında "Lojman sakinlerine herhangi bir tebligat yapılmadan bu sabah Çankaya Kaymakamlığı ve Ankara Valiliği görevlileri polis nezaretinde gelerek zorunlu olarak tahliye etmek istemişler.  Acil dava açtık, yürütmenin durdurulmasını beklemeden konutu zorla boşaltmak istediler.  Müvekkilim sürüklenerek gözaltına alındı.  Devlet adına kamu gücü kullanan kamu görevlilerinin kendi memuruna ve vatandaşına karşı son derece acımasız bir tutum içerisinde olduğunu gösteriyor. Buradaki lojmanların acilen boşaltılmasını gerektirecek acil, hukuki, fiili hiçbir şey yok” ifadelerini kullandı.