EĞİTİM-İŞ’TEN KADIN ÖĞRETMENE TEPKİ

EĞİTİM-İŞ’TEN KADIN ÖĞRETMENE TEPKİ

Başı açık kız öğrencilere “tecavüz mübah” diyen kadın öğretmene Eğitim-İş’ten tepki geldi. Eğitim-İş, skandal sözler sarf eden öğretmen hakkında gerekli incelemenin yapılması çağrısı yaptı.

DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENİ:  “SİZ DE ÖZGECAN GİBİ OLURSUNUZ”

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamadı, Tokat’ta Halil Rıfat Paşa Ortaokulu’nda görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni L.Y.İ.’nin kız öğrencilere, “Zaten başınızı örtmüyorsunuz, size ‘tecavüz de mubah, kötülük de mubah’ dediği,Özgecan Aslan için kentte düzenlenen eyleme katılan öğrencilere de ‘Siz koşarak eyleme gittiniz. O toprağın altında, Fatiha okudunuz mu? Siz de Özgecan gibi olursunuz’ ifadelerini kullandığı bilgisi ulaşmıştı” denildi. 

“HASTALIKLA ZİHNİYETİN DIŞA VURUMU”

Yapılan açıklamada, “L.Y.İ’nin bu son derece çirkin ifadeleri kullanarak tecavüzü meşrulaştırması, tacizi, tecavüzü ve şiddeti kadınların suçu olarak gören hastalıklı zihniyetin dışa vurumudur. Yaşanan bu olay, kadını toplumsal hayattan dışlayarak eve kapatmaya çalışan, ‘en az üç çocuk’ söylemiyle kadınların bedeni hakkında söz sahibi olmak isteyen, 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebileceği konusunda fetva veren, karma eğitimi tahrik edici bulan ve yasaklamaya kalkan, okullarda türbanı serbest bırakan, ‘kızlı-erkekli kalınıyor’ denilen üniversite öğrencilerinin evlerini denetleyen AKP zihniyetinin dışa vurumudur” ifadeleri kullanıldı.

L.Y.İ’nin bu tavrını, AKP iktidarının ahlak adına sıkça kullandığı cinsiyetçi bakış açısının dışa yansıması olduğu belirtilen açıklamada, “Sözde muhafazakâr söylemlerle kadını değersizleştirmesinden, namus ve ahlak anlayışını salt kadına indirgemesinden bağımsız olarak değerlendirmek mümkün değildir.  Bu nedenle yaşanan olayı, kadınları hem yasalarla hem uygulamalarla ciddi baskı altına alan, eğitimi gerici anlayışa teslim eden politikaların bir sonucu olarak değerlendiriyoruz” sözlerine yer verildi.

Açıklamada,  L.Y.İ’nin psikolojisinin öğretmenlik yapmaya elverişli olmadığını açıklanarak, ilgililerin derhal gerekli incelemeleri yapması talep edildi.