TÜM YEREL-SEN, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE 6000 ÇALIŞAN İÇİN TOPLU  SÖZLEŞME İMZALADI

TÜM YEREL-SEN, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE 6000 ÇALIŞAN İÇİN TOPLU  SÖZLEŞME İMZALADI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşları ESHOT ve İZSU’da 6 bin memur adına Tüm Yerel-Sen’in Genel Başkanı Doğan Koç ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Toplu İş Sözleşmesi imzaladı. Belediye memurları, ilk atı ay için brüt 775 liradan 843 liraya, ikinci altı ayda da 878 liraya, itfaiye çalışanları da 890 lira kazanım elde etti.

Tüm Yerel-Sen ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasındaki toplu sözleşme kazanımlarına Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Genel Sekreteri Mücahit Dede, Genel Eğitim Basın-Yayın Sekreteri Semra Pektopal, Genel Örgütlenme Sekreteri Barış Düdü,  Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Doğan Koç, Genel Sekreter Cengiz Gülebay, Mali Sekreteri Arif Alel, Hukuk ve TİS Sekreteri Arap Mucur, Genel Eğitim Basın-Yayın Sekreteri Nurtaç Kaçamak Çimen,  İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Dr. Hakan Kıran,  Birleşik Kamu-İş İzmir İl Temsilcisi Tamer Yiğit Güler ile birlikte Konfederasyonumuza bağlı sendikaların şube başkanları, yöneticileri ve üyeleri katıldılar.

Tüm Yerel -Sen ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında sürdürülen, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ESHOT ile İZSU’da çalışan yaklaşık 6 bin memuru kapsayan toplu iş sözleşme görüşmeleri sonuçlandı.

EMEK SÖMÜRÜSÜ SON BULDU

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 6 bin memurun, yıllardır dayanışma aidatı sömürüsüne son verildi.  Her çalışan memurun, hangi sendikaya üye olursa olsun Toplu İş Sözleşmesi’nden yararlanmasının önünü açıldı.  

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN EK KAZANIMLARI

Bir yılı kapsayan toplu sözleşmede aylık olarak alınan sosyal denge tazminatı, ilk 6 ay brüt 775 TL’den, 843.76 TL’ye çıkarıldı. İkinci 6 ay 878.49 TL olarak belirlendi. Yeni işe başlayan memurlar artık bir ay sonra değil, başlar başlamaz toplu sözleşmenin bütün haklarından yararlanacak. Görevden uzaklaştırılanlar, göreve iadelerinde geriye dönük alamadıkları sözleşme ücretlerinin tamamını alabilecek. Engelli memurlar engeliler gününde izinli olacak, idari tatillerde çalıştırılmayacak. Şehit yakınları şehitler, gazi ve yakınları gaziler gününde izinli sayılacak. 15 güne düşen raporlar 17 güne çıkarıldı. Görev esnasında meydana gelebilecek kaza ve yaralanmalarda alınacak raporlardan ücret kesilmeyecek. Toplu Sözleşmeye yemek yardımı maddesi eklendi. Çalışanlara yemek yardımı yapılacak. 

İmza töreni İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun makamında yapıldıktan sonra, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Koçaoğlu, Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük ve Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Doğan Koç belediye emekçilerine seslendi.

KOCAOĞLU: GÖREVİMİZ, HAKLARIN MAKSİMUMUNU VERMEK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yasanın kendilerine verdiği olanaklar kapsamında yapabileceklerini maksimum düzeyde yaptıklarını belirterek, “Hayırlı olsun, güle güle harcayın. Gönül, ülkenin ürettiği değerlerin, emeğinin hakkının daha fazla korunmasını istiyor. Bunu 18 yaşında beri sendika mücadelesine inanan bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Görevimiz olan, hakların maksimumunu vermektir. Emeğe yönelik, emeğin çalışmasına yönelik yasalarla birlikte hem ekonomik durumu iyileştirip hem çalışma disiplinini, performansını sağlayacak yasaların hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyorum” şeklin konuştu.

KÜTÜK: BELEDİYE GÜÇLÜ OLACAK, GÜCÜNÜ SİZDEN ALACAK

Emeği geçen herkese teşekkür eden Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, “İzmir barışın, demokrasinin, özgürlüklerin kalesidir. Bu belediye güçlü olacak, gücünü de sizlerden alacaktır. Sosyal demokrat bir belediyenin emekçilerinin insanca yaşamasını önemsediğine inanıyoruz. Bugün bir sayfayı birlikte açtık, sürdüreceğiz” dedi.

DOĞAN KOÇ: BÜYÜKŞEHİRLE TOPLU SÖZLEŞME YAPAMAZSIN DEDİLER, YAPTIK!

Tüm Yerel Sen Genel Başkanı Doğan Koç, “Sendika kuramazsınız dediler, kurduk; büyüyemezsiniz dediler, büyüdük; İzmir Büyükşehir Belediyesi ile toplu sözleşme yapamazsınız dediler, yaptık. Bu toplu sözleşme, her iki tarafın da yasaları en iyi şekilde kullanmasıyla imzalandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi bizim, biz burada çalışıyoruz ve İzmir halkını, Türkiye halkını yok saymaksınız ötekileştirmeksizin yapıyoruz. Bir anlaşma kamu çalışanlarının evine bir ekmek fazla götürebilmesi mücadelesi. Hayırlı olsun” diye konuştu.

DR. HAKAN KIRAN:  "GÖNÜL İSTERDİ Kİ DÜĞÜN BAYRAMLA ZAFERİMİZİ KUTLAYALIM

‘Emek en yüce değer’ görüşüyle hareket edip emekçilerle var olduklarını altını çizen Tüm Yerel Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Hakan Kıran, "Gönül isterdi ki düğün bayramla kazandığımız zaferi kutlayalım. Ancak ülkenin içinde bulunduğu durum buna izin vermiyor. Bugün birlik olma günüdür. Sizlerden aldığımız güçle sözleşmemizi imzaladık. Siz değerli emekçilerimizin onayını alarak imzaladık. Bugün bunu başardık, yarın daha iyisini başaracağız. Bu bir başlangıç, mücadeleye devam. Sizlerin desteğiyle daha iyi kazanımlar edineceğiz” ifadelerini kullandı.