“Ölümsüz İsmail Hakkı Tonguç”u Mezarı Başında Andık

“Ölümsüz İsmail Hakkı Tonguç”u Mezarı Başında Andık

Cumhuriyet’in ilk yıllarında Anadolu’da okuma yazma düzeyini arttırmak için kurulan Köy Enstitüleri’nin mimarı İsmail Hakkı Tonguç, ölümünün 55. yıl dönümünde Cebeci Asri Mezarlığı’nda anıldı.

Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı öncülüğünde düzenlenen anma törenine Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Genel Sekreter Mücahit Dede, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Erdal Atıcı, Dr. Niyazi Altunya  ve öğretmenler katıldı.

“TONĞUÇ DÜNYADA İZ BIRAKTI”

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük,  “İsmail Hakkı Tonguç, Cumhuriyetin ilk yıllarındaki bütün zorluklara rağmen Köy Enstitüleri’nin mimarlarından biri olarak tartışılmaz bir şekilde Türkiye’de ve Dünyada iz bıraktı” dedi.  

Kütük, Türkiye’deki siyasetçilerin dünyadaki eğitim modellerini araştırmaktan vazgeçerek, Köy Enstitüleri Projesi’nin benliğine ve gerçeğine dönmeleri gerektiğinin altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Emperyalist işgale karşı kazanılan bağımsızlık ve özgürlük savaşından sonra kurulan genç Cumhuriyetin; kanunlarla, kararla meclisten geçmesi yetmiyordu. Bu Cumhuriyetin Anadolu’nun bozkırından o yoksul insanlara ulaşması gerekiyordu.  Nasıl ki bir çorak toprağın suya ihtiyacı varsa bu Cumhuriyetinde bu Anadolu’daki yoksul insanları eğitecek onların yaşamına anlam katacak,  Cumhuriyetin varlığını hissettirecek bir düzenlemeye ihtiyaç vardı, bunun yolu da eğitimden geçiyordu.”

“KÖY ENSTİTÜLERİNİN MİMARLARINDAN BİRİ”

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir de,  İsmail Hakkı Tonguç’un,  Cumhuriyetin eğitim sisteminin ustalarından ve Köy Enstitüleri’nin mimarlarından olduğunu kaydederek, “Anadolu da okul denince kaf dağı kadar uzaklık akıllara gelirdi. Türkiye’deki kırsal, yoksul halk çocuklarının ayağına okulları getiren Cumhuriyetin en önemli aydınlanma mimarlarından biridir. Cumhuriyetin öğretmenleri olarak İsmali Hakkı Tonguç’un yolundan yürümeye devam edeceğiz”ifadelerini kullandı.

“17 BİN KÖY ÇOCUĞUNU AYDINLATTI”

Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Erdal Atıcı,  Tonguç’un 17 bin köy çocuğunu ortaçağ karanlığının içinde aldığını hatırlatarak,  sözlerini şöyle tamamladı:

“17 bin köy çocuğunu birer yurtsever yaptı. Dağ başlarında açan çiçekleri soldurmadan bıkmadan, usanmadan aydınlatarak ve birer yurttaş yaptı. Onunda ötesi eğitim tarihinin gidiş hattını değiştirdi.  Yaptıkları nedeniyle İsviçre Pedagoji Ansiklopedisine adını yazdırdı.”