“Yeni anayasa yapımına karşı güçler birlikte mücadele etmeli!”

“Yeni anayasa yapımına karşı güçler birlikte mücadele etmeli!”

BİRLEŞİK Kamu İş İzmir İl Temsilciliğinin düzenlemiş olduğu 5. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde basına verilen kahvaltılı toplantıda önemli açıklamalar yapıldı.

Konfederasyon Başkanı İsmail Tutoğlu, bağlı sendikaların yöneticileriyle bir araya geldiği İzmir’deki toplantıda, yeni anayasa çalışmaları ve çözüm sürecini değerlendirdi. Yeni anayasa çalışmalarının hukuksuz olduğunu söyleyen Tutoğlu, “Şu anki yeni anayasa çalışmaları padişah özentisinin yapmaya çalıştığı bir anayasadır” diyerek şöyle devam etti:

“İktidar 12 Eylül Anayasası’ndan kurtulmak gerektiğini söyleyerek toplumu yeni bir anayasının gerekli olduğuna inandırmaya çalışıyor. 12 Eylül anayasasının getirdiği Siyasi Partiler Kanunu’nu değiştirmeden 12 Eylül’e karşı çıkıyorum demek abestir. 12 Eylül anayasasını beş generalin yaptığı söyleniyor. Şu anki yeni anayasa çalışmaları ise bir padişah özentisinin yapmaya çalıştığı bir anayasadır. Yeni anayasa halkımızın ve ulusumuzun yararına değildir.

Gerekçe olarak ileri sürülen konulara baktığımızda ülkemizi etnik ve mezhepsel olarak yeni dünya düzenine hazırlamak amacına yönelik bir anayasa yapılmaya çalışılıyor. Planlanan anayasa ulusal devleti ortadan kaldıracak ve küresel sermayenin daha rahat bir şekilde dolaşabilmesine olanak sağlayacaktır. Yeni anayasa için toplumun tüm kesimlerinin kabul edeceği bir çalışma yapılması gerekiyor. Oysa dayatma ile bir anayasa yapılmaya çalışılıyor. Yine bu anayasada sermayeden yana bir tavır koyulacağı açıktır. Çünkü sermayaden gelen istekler doğrultusunda bir çalışma yapılıyor.

Esasen bu süreç hukuk içinde olması gerekir. Şu anda mecliste bulanan milletvekilleri mevcut anayasaya göre yemin etmişler bu anayasaya bağlı çalışacaklarını söylemişlerdir. Bu yüzden bu anayasayı tamamen kaldıracağız yeni anayasa yapacağız demek yanlış ve hukuk dışıdır. Anayasada değişiklik yapılabilir ama bu yapılacak değişiklik halktan ve emekten yana olmalıdır.”

Yeni anayasa ve çözüm sürecini vatandaşlara anlatacak olan akil insanların küresel sermayeye hizmet eden kişilerden seçildiğini vurgulayan Tutoğlu, “Ulusal devletten yana, tam bağımsızlıktan yana bir akil adam yok. Bunların seçilmesi tesadüf değildir. Bu oyunu görmemiz gerekiyor. Bu oyuna karşı direncimizi göstermemiz gerekiyor.

Birleşik Kamu İş olarak vatandaşlarımızı bilgilendirmek zorundayız. Ama işçi sınıfı tam bağımsız bir ülke hayalinden vazgeçmeyecek. Toplumun diğer kesimleri ile birlikte 1 Mayıs’ta Ankara’da yeni anayasa ve emek sömürüsüne karşı güçlü bir kutlama yapacağız.

Daha sonra ise toplumun tüm kesimleri ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İzmir’den çağrıda bulunuyorum. Yeni anayasaya karşı tüm kesimleri ayağa kalkmaya çağırıyorum. Herkesi 1 Mayıs’tan başlayarak birlikte mücadeleye çağırıyorum. Ancak hep birlikte hareket edersek başarılı olabiliriz” diye konuştu.