19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN

19 Mayıs 1919 tarihi, tarihten silinmek istenen Türk ulusunun yeniden doğduğu, Ulusal Kurtuluş Savaşı mücadelesini başlatmak üzere büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da bağımsızlık meşalesi yakışının, bugün 93. yıldönümüdür.

19 Mayıs, emperyalizme karşı bağımsızlık, saltanat ve hilafete karşı demokrasi savaşının adıdır. 19 Mayıs 1919, bir toplumu esaret altında kalmaktan kurtaran, Türk Milletinin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, çağdaş uygar bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan büyük Türk ulusunun ve Atatürk’ün doğum günüdür. Topraklarımız üzerine çöreklenen emperyalistlere karşı eşsiz bir direnişin başladığı gün olan 19 Mayıs, bağımsızlık ve hürriyet mücadelesinin en anlamlı sembollerindendir.

Türkiye’de iktidar sahibi olan teslimiyetçi anlayışın Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlanmasına sınırlama getirmesi ve giderek unutturma sürecine sokması yeni çıkarılan göstermelik Ulusal Törenler Yönetmeliği’nde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin çıkarılması Türk ulusunun asla kabul edemeyeceği bir uygulamadır. Bu yönetmeliğin hedefi laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetini, Atatürk’ü bağımsızlığımızı yok etmektir.

Türk gençliği oynanmak istenen oyunun farkındadır. Kararlı bir şekilde Cumhuriyet’in temel değerlerine, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkarak, aydınlık Türkiye’nin meşalesini taşımaya devam edecektir. Bu yolda Atatürk’ün Gençliğe Seslenişi, gelecek kuşaklara inancının ve güveninin göstergesidir. Her türlü tuzak ve engellemelere rağmen gençlik, Atatürk’ün bu inancını boşa çıkartmayacaktır.

Ata’mıza ve onun Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimize duyduğumuz saygı ve minnetin bir ifadesi olan,19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını bu yıl ilk kez bir takım kısıtlamaların ve tartışmaların gölgesinde yapmak zorunda kalacağız.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu; milletimizin göz bebeği olan gençlerimizin her zamankinden fazla sorumluluklarının bilincinde olacağına ulusal bayramlarımıza, ulusal değerlerimize ve Ulu Önder Atatürk’ün emanetlerine tüm benlikleriyle sahip çıkacaklarına yürekten inanıyoruz.

 Bu duygu ve düşüncelerle Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını saygı ile anıyoruz.

 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Merkez Yönetim Kurulu