5 Ekim Eğitim Emekçilerinin Direniş Günüdür…

5 Ekim Eğitim Emekçilerinin Direniş Günüdür…

“Öğretmenler günü” UNESCO’nun tavsiyesiyle kutlanmaya başlanmıştır.

5 Ekim, 1966 yılında Paris’de yapılan “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetler arası Özel Konferansı”nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”ni oy birliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür. Tavsiye kararlarının alındığı  tarihin yıl dönümleri “Eğitim Enternasyonali”nin kararı ile 1993′ten bu yana tüm dünyada ve ülkemizde “5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Öğretmenler Günü -özellikle Arap ülkelerinde- başka bir tarihte kutlanmaktadır.

ILO, UNESCO ve Uluslararası Öğretmen Örgütlerinin katkılarıyla hazırlanan belgede, öğretmenlik mesleğine hazırlanma, eğitim politikası, öğretmenlerin ekonomik ve toplumsal durumu, hizmet ve çalışma koşullarını kapsayan 146 madde bulunmaktadır.

Bu kararlar ilk kez  üyemiz Eğitim-İş Sendikası tarafından 1991 yılında yayınlanmış, fakat imzalanan 146 maddelik tavsiye kararları mevcut siyasi iktidar tarafından rafa kaldırılmıştır.

Ülkemizde bugün 800 binin üzerinde eğitim emekçisi vardır.

Bilindiği gibi siyasi iktidar planlı ve bilinçli bir şekilde gerici ve piyasacı eğitim sistemini yerleştirmek, laik, demokratik, bilimsel eğitimin kökünü kurutmak istemektedir. Ülkemizde laik eğitimin kaleleri olan normal liseler artık imam hatipleştirilmiştir.

Yoksul halkımız için imam hatipleri, zenginler için ise paralı laik okulları reva gören, 4+4+4 gerici eğitim yasasıyla da “Öğretim Birliği”ne son darbe vuran anlayışa karşı 5 Ekim gününü mücadele günü olarak ilan ediyoruz.

Eğitim emekçilerine karşı baskılar had safhaya gelmiştir. İstanbul, Ankara, Antalya ve Adana’da birçok öğretmenimiz haksız yere sürgün edilmektedir. Yüz binlerce öğretmen açığına karşın yüz binlerce atamayı bekleyen öğretmen adayı bulunmaktadır.

En temel insan hakkı olan eğitim hakkı yok sayılmaktadır.

Her 5 Ekim günü bağlı sendikalarımızca hak arama ve direniş günü olarak kutlanmaktadır.

Biliyoruz ki sular geriye akmaz; tarihin akışını değiştirmek, Anadolu insanını yeniden karanlığa gömmek isteyenler kazanamayacaklardır.

BİRLEŞİK KAMU İŞ KONFEDERASYONU