AKP’NİN YARATTIĞI EKONOMİK KRİZ İŞSİZLİĞİ ZİRVELERE TAŞIMAKTADIR

AKP’NİN YARATTIĞI EKONOMİK KRİZ İŞSİZLİĞİ ZİRVELERE TAŞIMAKTADIR

 

AKP iktidarı; Türkiye’yi içine soktuğu ekonomik kriz ve sebep olduğu toplumsal çürümenin ağırlığı yaşatmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en güncel verileri bizlere emekçilerin ekonomik-çaresizlik ilişkisini özetlemektedir. Ancak AKP iktidarı yaşanan ağır tabloyu ve istatistikleri de görmezden gelmeyi sürdürmektedir. İşsizlik rakamlarının altında milyonlar ezilmeye devam etmektedir.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları ve işsizlik rakamları tartışmalara yol açmaktadır, çoğu kez de yeterli ve güvenilir bulunmamaktadır. Buna rağmen son işsizlik verileri acı gerçeği AKP iktidarının yüzüne vurmaktadır.

TÜİK’in işsizlik rakamlarına göre ağustos döneminde işsizliğin geçen yılın aynı ayına göre 2,9 puanlık artış ile yüzde 14, işsiz sayısının ise geçen yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bine yükseldiğini açıkladı.  2019 yılının ağustos ayı işsizlik oranı, son 15 yılın en yüksek ağustos ayı işsizlik oranına ulaştı.

Yaz mevsiminin sunduğu fırsatlara rağmen işsizlik oranı, Temmuz-Ağustos-Eylül aylarını kapsayan Ağustos döneminde yüzde 14 oranıyla yükselişini sürdürmüştür. İşsizliğin gerçek göstergesi sayılan tarım dışı işsizlik oranı yüzde 16,7 rakamıyla kaygı verici nokta gelmiştir. Geçen yılın aynı dönemine göre işsizlikte yüzde 2,3'lük artış olmuştur.  1 milyon 133 bin kişi 1 yıldan uzun süredir iş bulamamaktadır.

AKP döneminde işsizlik artmaya son sürat devam etmektedir. İşçi, emekli, çiftçi ve esnafın durumunun iyileştirilmesi için hiçbir şey yapılmadığı ortadır. Bu koşullarda işsizlik rakamları yoksulluğu artırmakta aile intiharlarını, çürümeyi ve sosyal sorunları büyütmeye devam etmektedir.

İşsizlik oranı, ekonominin daralması, büyüme oranlarındaki düşüş endişeleri artırmakta ve gittikçe artan oranda yükselen işsiz sayısı emekçileri için belirsizlikleri büyütmektedir.

Ülkemizde sendikalaşma, toplu pazarlık, grev hakkı kullanmanın zorlaştırıldığı ve yasaklandığı koşullar yaşanmaktadır. Kıdem tazminatı ödemeden işçi çıkarmak yaygınlaşmakta, SGK prim yükleri ile ücretten alınan vergi yükleri artmaya devam etmekte güvensizleştirmeyi yaygınlaştırma yolları sermaye ve AKP eliyle hayata geçmektedir.

AKP iktidarı yeterli ve nitelikli istihdam yaratamadığı sürece ekonomik krizin derinliği artmaya devam edecektir.

Türkiye’de işsizliği azaltmanın yolu bellidir:

Yapısal önlemler almak, nitelikli işgücü yetiştirmeye dayalı bir eğitim sistemi ve istihdam yaratmaya dönük politikalar ortaya koymak gerekir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP hükümetinin günü kurtarmaya dönük söylemlerden vazgeçmeye, umudunu yitirmiş işsizlerin istihdam sorunlarını çözmeye ve bunun için ülkenin ciddi ekonomi politikalara ihtiyaç olduğunu belirtiyoruz.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ 

MERKEZ YÖNETİM KURULU