CUMHURİYET İÇİN CANINI VERENLERİ 89.YILINDA UNUTMUYORUZ

CUMHURİYET İÇİN CANINI VERENLERİ 89.YILINDA UNUTMUYORUZ


Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Beyin, şehit edilişlerinin 89. yılında saygı ve özlemle anıyoruz. 

Türkiye Cumhuriyeti’ni ve devrimlerini korumak uğruna 23 Aralık 1930’da Menemen’de Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey, eli kanlı cumhuriyet düşmanlarının isyanın bastırmak isterken şehit düştüler.

Menemen’de sadece Kubilay ve 2 kahraman bekçiye saldırılmadı. O gün Cumhuriyet’i, laikliği ve aydınlanma yolundaki devrimleri kabul etmeyen gerici zihniyet Türkiye Cumhuriyeti’nin damarlarını koparmak istediler.

Kubilay’ın o günkü duruşu; Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkma kararlılığı, bugün laik Cumhuriyet ile ulusal birliğimizi koruma ve savunma kararlılığımızın da temel harcı oldu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Ulusal Kurtuluş Savaşımızın zafere ulaştırılması ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti her dönemde gericilerin, irtica yanlılarının ve ayrılıkçıların hedefi olmuştur.

Kubilay olayı başta olmak üzere; Cumhuriyet dönemi buyunca yaşanılan dinci, yobaz ve gerici hareketler Türkiye Cumhuriyeti’ne ve devrimlerine zarar vermiştir.

Menemen’deki olayın üzerinden 89 yıl geçtiği halde ülkemizde gericilik tehlikesi devam etmektedir. Her dönemde Cumhuriyet’i yıkmayı, Cumhuriyet döneminde elde edilen çağdaş kazanımları yok etmeyi amaçlayan oluşumlar ortaya çıkmıştır.

Tarikatçılık, şeyhlik, dervişlik yaparak gericilikten beslenen o günkü zihniyet bugün de devam etmektedir. 

Gericilik ve  irticai faaliyetler karşısında her Türk vatandaşı o gün olduğu gibi bugün de Cumhuriyet için gerekirse birer Kubilay olacaktır.

Cumhuriyet için canını verenler ve onu savunanlar, cumhuriyetin evlatlarını vahşice katledenleri unutmayacaktır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak diyoruz ki; her üyemiz bir Kubilay olmalıdır. Bütün kamu çalışanları ve halkımız, bağnaz düşüncelerin, kişi, toplum ve devlet yaşamını etkilememesi için duyarlı olmalı, Türkiye Cumhuriyeti'nin hedeflerini gerçekleştirmesi yolunda ilerici atılımları ilk günkü bilinçle sürdürmelidir.  Cumhuriyetin kazanımları, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan düşünce ve girişimler, Türk ulusunun duyarlılığı ve sağduyusu sayesinde hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır. Kuşkusuz Türk ulusu Yüce Atatürk'ün aydınlattığı yolda ilerleyecek, cumhuriyetimize, ulusal değerlerimize bağlılığını her koşulda gösterecektir.

 Devrim şehidimiz Kubilay’ı; minnetle anıyor ve huzurunda saygıyla eğiliyoruz. 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ 

MERKEZ YÖNETİM KURULU