EYT’lilerin Kamuya Zararı Yoktur ! Anayasal Haklarını İstiyor

EYT’lilerin Kamuya Zararı Yoktur ! Anayasal Haklarını İstiyor


Ülkemizde emeklilik sistemi, sosyal devlet ilkesi gereği gerçekçi politikalar göre yeniden düzenlenmelidir. Ülkemizde sosyal güvenlik sistemi tartışma yaratmakta ve yapılan yasa değişiklikleriyle emeklilik prim gün sayısı doldurulmasına karşılık milyonlarca yurttaşımız yaş sınırına takılmıştır ve mağdur olmuştur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için, "Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum.   Biz bunu yapmayacağız. Seçim kaybetsek de yokum" sözleri kabul edilemez.

Şehir hastaneleri zarar etmesine rağmen kaynak ayıracağını ifade eden Cumhurbaşkanı, iş EYT’lilere gelince SGK’nin zarar etmesinden bahsetmesi inandırıcı değildir.

Sermayeye, müteahhide, enerji patronuna, saraya, otoyollara, köprülere, tünellere, havaalanlarına kaynak ayrılırken ve kamu zararı görülmezken; EYT’lerin, Anayasal haklarının talebi zarar olarak açıklanamaz.

EYT mağdurları yük ve maliyet olarak nitelendirilemez çalışmalarının karşılığını emek dökerek ödemişlerdir.

EYT mağdurları erken emeklilik istememekte hakları olanı istemektedirler.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunları acilen TBMM’de gündeme alınmalı ve talepleri çözülmelidir.  

BİRLEŞİK KAMU-İŞ 

MERKEZ YÖNETİM KURULU