KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE CİNAYET İNSANLIK SUÇUDUR!

KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE CİNAYET İNSANLIK SUÇUDUR!
Bugün kadınlara yönelen şiddetin ve insanlık utancının yıldönümü 25 Kasım’ı unutmuyoruz!  
25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü’de bir kez daha üç kadın kardeşin vahşice öldürülmesini ve kadınlara uygulanan şiddeti lanetliyoruz. 
Kadına yönelik şiddete, eşitsizliğe karşı ayaklanan kadınlar, dünyada kadın mücadelesini büyütmek amacıyla dayanışma ve örgütlülüğe kelebek oldular.  
25 Kasım 1960'ta Dominik Cumhuriyeti'nde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeş Patria, Minerva, Maria Mirabel'in cesetleri bir uçurumun kenarında insanlık dışı bir şekilde bulundu. Mirabel kardeşler, tecavüz edilerek vahşice şekilde öldürüldüler. Buna rağmen  Mirabel kardeşler, diktatörlüğe karşı mücadelenin  sembolü oldular.  Bu kadınların cesur davranışları ve bedel ödemelerinin onurlu duruşları kadın mücadelesini ileri taşıyan büyük bir adım olarak kadın mücadelesi tarihinde yerini almıştır.
Mirabel kız kardeşlerden birinin takma adının Kelebek olmasından da esinlenerek; o günden sonra bu üç kız kardeş, gerek Dominik’te gerek dünya da "Kelebekler" adıyla kadın mücadelesini büyütmeye başladılar. 
Bütün dünyada yankı bulan bu gelişmeler karşısında Birleşmiş Milletler 17 Aralık 1999'da, 25 Kasım'ını "Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü" olarak ilan etti. 
Kadınlar, emperyalist sömürünün ve erkek egemen şiddetin saldırısına maruz kalmaktadır.   Kadın ve erkeklerin, yaşamın her alanında eşit fırsatlara, eşit hak ve yükümlülüklere sahip olmalarına rağmen ne yazık ki kadınlar her türlü ayrımcılığa uğramaktadır. Ülkemizde kadına yönelik şiddet sürekli artmakta, kadın emeği, kadın bedeni sömürü altında bulunmaktadır.
Kadınlar dünyanın her yerinde sadece kadın olmalarında dolayı birçok ayrımcılığa ve şiddete maruz kalmaktadırlar.
Kadınlar hem dünyada hem ülkemizde ciddi saldırı ve insanlık dışı tecavüz olaylarına maruz kalmaktadırlar. Sadece ülkemizde 2018’in ilk on ayında 337 kadın öldürülmüştür.54 kadına tecavüz edildi; 169 kadını taciz edildi; 306 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunuldu; 341 kadın yaralandı.