TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN BAĞIMSIZLIK SİMGESİ “İSTİKLAL” MARŞIDIR!

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN BAĞIMSIZLIK SİMGESİ “İSTİKLAL” MARŞIDIR!

İstiklal Marşı’nın kabulünün 99. yıldönümüde Mehmet Akif Ersoy’u ve bu marşın yazılmasının esin kaynağı şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Kurtuluş Savaşı'nı yürüten Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi, 12 Mart 1921 gününde İstiklal Marşı'nı ulusal marş kabul ederek, yeni ve bağımsız Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin kuruluşu yolunda önemli bir adım atmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, özgür, bağımsız ve çağdaş, onurlu bir ulus olarak yaşama bilincini canlı tutan en değerli sembolü İstiklal Marşı’dır.

İstiklal Marşı; sözüyle, müziğiyle, bağımsızlık isteyen bir milletin sessini dünyaya duyurmuştur.

Ulusumuzun tarihinde zorlu koşullar yaşanmıştır. Bu dönemde ulusun birliğini pekiştiren, İstiklal Marşı, yurttaşlarımıza yaşattığı ortak duygu ve mücadeleyle tüm imkansızlıklara karşı dayanma gücü sağlamıştır. Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması yolunda atılan önemli adımlardan biri olmuştur.

Büyük şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan ve kurtuluş destanını ölümsüzleştiren İstiklal Marşı, Türkiye Cumhuriyeti’ne hürriyetin nasıl geldiğini dize dize en iyi şekilde anlatmıştır.

Bugün hepimize düşen görev, geçmişte gösterilen çabaların anlam ve öneminin bilincine vararak, atalarımızın emaneti olan yurt topraklarına sahip çıkmak, Cumhuriyetimizi tüm kazanımlarıyla sonsuza dek korumak ve yaşatmaktır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün kurtarıcısı başta büyük Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, değerli şairi Mehmet Akif Ersoy’u, marşımızın değerli bestecisi Osman Zeki Üngör’ü derin saygı ve saygıyla anıyoruz.  

BİRLEŞİK KAMU-İŞ 

MERKEZ YÖNETİM KURULU