CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA YAPILAN SALDIRIYI LANETLİYORUZ

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA YAPILAN SALDIRIYI LANETLİYORUZ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi CHP’ye ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na 25 Ağustos 2016 tarihinde, Artvin’de hareket halinde olan konvoyuna düzenlenen terörist ve hain saldırıyı nefretle kınıyoruz. 

Cumhuriyetimizin omurgasını ve çimentosunu oluşturan demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinin temellerini atan CHP’ye ve onun önderlerine karşı yapılan ilk saldırı olmadığını hepimiz bilmekteyiz.   Mustafa Kemal Atatürk’ten bu yana CHP Genel Başkanlarına yapılan saldırı ve suikast girişimleri olmuştur.  Atatürk, İsmet İnönü ve Bülent Ecevit’e yönelik saldırılar ve suikastler tarihin sayfalarında dururken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik suikast girişimine ve saldırılara yeter diyoruz!

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yönelik bir çok saldırı girişimi oldu:

Artvin’de konvoyuna silahlı saldırı yapıldı. Roket atışını korumaları engelledi.

Ankara’da Kocatepe’deki şehit cenazesinde yumurtalı saldırı oldu.

İstanbul’da katıldığı şehit cenazesinde önüne mermi atıldı.

Ankara’da Mariot Otel’de bir parti çalışmasında kendisine ayakkabı fırlatıldı.

CHP Grup toplantısına gitmek üzere koridorda yürürken TBMM’de yumruklu saldırıya uğradı.

Parlamenter sistemi, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini, Atatürk Cumhuriyetini ve ilkelerini özümsemiş ve yılmaz savunucu CHP ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alınmasını nefretle kınıyoruz.  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı Türk demokrasine ve Türkiye’ye yapılmış bir saldırıdır. 

Saldırının mesajı ve hedefi nettir;

CHP’nin Atatürk Cumhuriyetine ve ilkelerine net sarılmasıdır. Cumhuriyetin kurucu iradesine ve değerlerine sahip çıkmasıdır.  Teröre karşı açık ve net tavrıdır.

Saldırı odaklarına diyoruz ki;

Bizler bu tuzaklara düşmeyeceğiz, ülkemizi böldürmeyeceğiz, iç savaşa izin vermeyeceğiz. Cumhuriyetimizi;  cemaatlere, emperyalistlere, bölücülere, gericilere teslim etmeyeceğiz.

Ana muhalefet partisinin liderine yapılan hain saldırının sorumluları ve arkasındaki kirli güçlerin bir an önce ortaya çıkarılması ve hukuk nezdinde hesap vermesi sağlanmalıdır. Siyasi iktidar, suikast saldırısını acilen ortaya çıkarmalı ve daha önceki saldırıların bağlantılarını ortaya çıkarmalıdır. Hükümet, ülkenin acilen terör ortamında çıkaracak önlemler almalıdır.

Suikastlere, saldırılara, teröre inat, parlamenter demokrasiyi, özgürlükleri, laikliği ve Atatürk Cumhuriyetini savunacağız ve bu değerlere sahip çıkanların yanında yer alacağımızı Birleşik Kamu-İş olarak belirtiyoruz; CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na beraberindekilere ve tüm CHP camiasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, çatışmada hayatını kaybeden askerimize rahmet, ailelerine ve ulusumuza başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU