Gazze’de Yine Çocuklar Ölüyor… Savaşı Kınıyoruz!…

Gazze’de Yine Çocuklar Ölüyor… Savaşı Kınıyoruz!…

Ortadoğu yine ateş içinde. Suriye’de, Irak’da iç çatışmalar sürerken, bu defa İsrail’in Gazze’ye karşı başlattığı vahşi kara saldırısı dün gece başladı ve sürüyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail’in 8 Temmuz’dan bu yana süren saldırılarında 247 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, ölenlerin dörtte üçünden fazlasının sivil olduğu bildirildi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) verilerine göre ise İsrail’in Gazze’deki saldırıları sonucu en az 1370 ev yıkıldı, 18 binden fazla kişi evsiz kaldı.

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada kara harekâtının amacının, Gazze ile İsrail ve Mısır arasındaki yeraltı tünellerini yıkmak ve Hamas’ın “terör altyapısına” büyük bir darbe indirmek olduğu belirtildi.

Fransız AFP haber ajansına konuşan Filistinli kaynaklar, ölü sayısının 17 olduğunu ve İsrail tank ateşinde 5 aylık bir bebeğin de hayatını kaybettiğini söyledi.

Birleşik Kamu İş olarak anımsatmak isteriz ki savaşlar hiçbir sorunu çözmez, aksine yeni sorunlar yaratır.

Filistin halkının en meşru yaşama hakkı, kendi kaderini serbestçe belirleme hakkı dahil, tüm haklarına kavuşması en doğal talebidir. Bu doğrultuda barışçıl demokratik mücadelesinin kanla bastırılması kabul edilemez. Yaşama hakkının bir devamı olan direnme hakkı elinden alınamaz.

21. yüzyılı yaşayan Dünyamızda ne yazık ki barışa hasret kaldık. Küresel ölçekte barışı tesis edecek ve sürdürecek hiç bir kurum ve kuruluş güven vermiyor artık.

Filistin halkının nüfusunun yüzde 20‘si İsrail sınırları içinde yaşıyor. 4.5 milyon Filistinli dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşamakta ve dönüş hakları da bulunmamaktadır. Dönseler bile artık sığınabilecekleri bir ülkeleri yoktur. Batı Şeria ve Gazze’de 3.5 milyon insan yoksulluklar içinde, her türlü haktan yoksun yaşıyor. Filistinlilerin yüzde 60‘ı işsiz, iş alanları yoktur. Yüzde 50′si ise tam bir sefalet içerinde yaşıyor. Günde iki dolardan az gelire sahip insanlar nüfusun yarısından fazlasını oluşturuyor.

Ortadoğu’da olup bitenlerden mantık aramak zordur, derler. Ne yazık ki burada yaşayanların kaderi petrol gibi enerji kaynakları önem kazandıkça değersizleşmiştir. Bölgenin bir türlü istikrara kavuşamamasının nedeni dünya enerji kaynaklarının Dünya petrol rezervlerinin % 71’i ve doğalgaz rezervlerinin % 40’ı bu bölgededir. Dolayısıyla hem kaynak hem de geçiş yolları açısından bu bölgeyi enerji gereksinimi ve enerji politikalarının uygulama alanı için kritik bölge olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu her zaman emekten, barıştan, özgürlüklerden yana olmuştur. Bugün de savaşa, baskıya ve eşitsizliğe dur diyoruz. Filistin halkının yanında olduğumuzu belirtiyoruz.

İsrail’in Gazze’ye saldırısını bir kez daha kınıyoruz.

 

BİRLEŞİK KAMU İŞ