MARAŞ KATLİAMI İNSANLIK SUÇUDUR UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

MARAŞ KATLİAMI İNSANLIK SUÇUDUR UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

19 Aralık ile 26 Aralık 1978'de Kahramanmaraş'ta meydana gelen Alevilere yönelik katliamda, resmi rakamlara göre yedi gün süren olaylar sırasında 105 Alevi öldürüldü. Alevilere ait 200'ün üzerinde ev yakıldı, 100'e yakın işyeri tahrip edildi.

Bu katliamın yapılması için her şey aylar öncesinde planlanmış ve saldırılacak evlerin kapıları kırmızı bir boya ile işaretlenmiştir. Bu olaylar, söylendiği gibi basit bir alevi-suni çatışması değildir. Yani Maraş Katliamı’nı, yerli-yabancı sermaye, ülkemizde hızla yükselen devrimci mücadeleden korktukları için tezgahladılar ve 12 Eylül Faşist Darbesi'ne zemin hazırladılar. Bu katliamı, CIA-MİT ve Kontrgerilla işbirliği gerçekleştirdi. Ortaçağcı gericiler ve faşistler de her zaman ki bildik söylemleri ile "Din elden gidiyor" naraları ile halkı galeyana getirerek uygulattılar.

Bu katliamda,  hamile kadınların karnında ki daha doğmamış bebekler, genç-yaşlı, çocuk demeden yediden yetmişe 150’ye yakın insanımız canavarca katledildi. Bu tam olarak bir insanlık suçudur,  o yüzden asla unutulamaz.

Bu katliamdan sonra, Sıkıyönetim mahkemelerinde açılan davalar 1991 yılına kadar sürmüş (12 Eylülcüler, katliamın sorumluluğunu solculara yıkmak için epey uğraştılar) çoğunlukla sağ ve aşırı sağ görüşlü olarak nitelenen toplam 804 kişi hakkında dava açılmıştır. Sanıklardan 29 kişi idam, 7 kişi müebbet hapis, 321 kişi de 1-24 yıl arasında hapis cezaları ile cezalandırılmıştır. İdam ve müebbet hapis cezaları dışındakilere 1/6 oranında cezai indirim uygulanmış ve cezaları azaltılmıştır. Sıkı yönetim mahkemesinin kararı Yargıtay tarafından bozulmuş, yeniden yapılan yargılama sonucunda idam cezaları uygulanmamıştır. Hapis yatanların cezası Nisan 1991’de çıkarılan Terörle Mücadele Kanunu uyarınca ertelendi ve mahkumlar serbest bırakıldı. 

Tarihimize bir kara leke olarak geçen bu insanlık dışı katliamı yaptıranlar ve unutturmaya çalışanlar ile ülkemizi son günlerde kan gölüne çevirenler aynı zihniyetdeler. Elbet bu böyle devam etmeyecek, günü gelecek, Çanakkale'de ve Kurtuluş Savaşımızda olduğu gibi Türkiye halkı el ele verecek ve Kuvayi Milliye ruhu ile bunun hesabını soracak ve onları tarihin çöplüğüne hak ettikleri yere gönderecekler.

Birleşik Kamu İş olarak, bizde bu ve bunun gibi insanlık dışı katliamları unutturmayacağız ve mutlak takipçisi olacağız.

 Birleşik Kamu-İş

Merkez Yönetim Kurulu