SARAÇOĞLU MAHALLESİ’NE VE TÜM CUMHURİYET DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ

SARAÇOĞLU MAHALLESİ’NE VE TÜM CUMHURİYET DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve Demokratik Kitle örgütleri Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesinin yıkılmasının önünü açan Bakanlar Kurulu’nun kararına karşı tepki göstererek mücadele devam ediyor.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ile Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Demokratik Kitle Örgütleri ile CHP milletvekilleri ve vatandaşlar Cumhuriyetin ilk toplu konut alanlarının yıkılmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararına karşı ortak etkinlik düzenledi.

Cumhuriyetin ilk konut alanı ve Kızılay’ın yeşil alan olma özelliği bulunan Saraçoğlu Mahallesi’nde beş çayı etkinli yapıldı.  

Beş çayına Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Sekreteri Mücahit Dede, CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı ve Emek Bürosu Sorumlusu Hasan Yağız, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, CHP ,Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, Kavaklıderem Derneği’nden İsa Çapanoğlu, Halkevleri’nden Hadi İskit, Ankara Cumhuriyet Okurları’ndan (CUMOK) Güneş Çakmakoğlu, Demokratik Kitle Örgütleri Sekreteri Mahmut Aslan, Namık Kemal Mahallesi koruma ve Yaşatma Derneği yöneticileri ve çok sayıda vatandaş ile mahalle sakini katıldı.

TÜM CUMHURİYET DEĞERLERİNE VE ANKARA’YA SAHİP ÇIKACAĞIZ 

Saraçoğlunda gerçekleştirilen 5 çayı buluşmasının ardından yapılan basın açıklamasında Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Sekreteri Mücahit Dede, “AKP iktidarı Cumhuriyet’in kurumları ve değerlerini yok etmeye çalışıyor. Buna karşı bir duruş sergiliyoruz. Diğer yandan hafızalarımızı tazelediğimizde burada yaşayan insanların tahliye edildiğini birlikte yaşadık gördük. Ranta dayalı bir sistem ve kendi yandaşlarına peşkeş çeken AKP iktidarı sermayeye açtı burayı. Birleşik Kamu İş olarak Saraçoğlu Mahallesi’ne, tüm Cumhuriyet değerlerine ve Ankara’ya sahip çıkacağız” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise  17 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Saraçoğlu Mahallesi’nin satış vaadi ve arsa paylaşılması karşılığında Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na verilmesine tepki göstererek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu karar Saraçoğlu Mahallesi’nin ranta kurban edilmesinin, yeni inşaata ve yıkımlara konu olacağının göstergesidir. Meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri burada yaşamış ve nefes almış insanlar, Cumhuriyetin mekansal değerlerini koruyanlar olarak Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesi’nin ranta kurban gitmesine izin vermeyeceğiz. Cumhuriyetle mekansal hesaplaşmanın alanlarından birisi olan  Saraçoğlu Mahallesi bizim nefes alanımız burası bizim umutlarımızın yeşerdiği tarihi alan Almanya ve Türkiye’nin ortak kültürel mirası. Devletin barınma politikasının örneği, büst düzey bürokratlarının anılarını biriktirdiği mekân. Saraçoğlu Mahallesi binalarıyla, ağaçlarıyla, özgün mimarisiyle, yaşanmışlıklarıyla gelecek kuşaklara taşınması gereken kıymetlimiz. Bugün bu yaşam alanımız olan Saraçoğlu Mahallesi  hayatımızın bir parçası,bugün burada 5 çayımızı içeceğiz, sonraki günlerde, kitaplarımızı okuyacağız ağaçların altında, piknik yapacağız, dans edeceğiz, buluşma noktası yapacağız, yürüyeceğiz, çocuklarımız ağaçlara tırmanacak, müzik yapacağız, Saraçoğlu günü yapacağız, burası artık kamusal olanın kamusallaştırıldığı mekan.”