Sivas Katliamı’nı yaşatanları lanetledik

Sivas Katliamı’nı yaşatanları lanetledik

Sivas Katliamı’nda yitirdiğimiz aydınlar için onbinlerce kişinin katılımıyla Madımak Oteli önünde anma düzenlendi. Konfederasyonumuz, Sivas Katliamı’nı yaşatanları 22. yılında bir kez daha lanetledi.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, Tüm Yerel- Sen Genel Başkanı Doğan Koç, Genel Basın-Yayın Sekreteri Dilek Yurdugül, Sivas, Malatya Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Zile İlçe Temsilcilik Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda üyemiz anma yürüyüşüne katıldı. 

Sivas Katliamı’nı anmak üzere başlayan yürüyüş Seyrantepe Mahallesi’nden başlayarak Sivas İl Özel İdaresi tarafından Bilim ve Kültür Merkezi olarak hizmet veren eski Madımak Oteli önüne kadar devam etti.

En önde “Sivas’ın Işığı Sönmeyecek” yazılı pankart açılırken, otelde hayatını kaybedenlerin yakınlarının yanı sıra onbinlerce insanın katıldığı yürüyüşte, katledilen aydınların fotoğrafları taşındı. Sivas Katliamı’nı lanetleyen kitle sık sık “Sivas'ın Işığı Sönmeyecek”,“Sivas'ı Unutma, Unutturma”,“Madımak'ı Yakanlar. AKP'yi Kuranlar” diyerek tepkilerini dile getirdi.

“SİVAS TARİHE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇTİ”

Sivas Katliamı’nı yaşatanları lanetleyen ve 33 aydın ve 2 otel çalışanını anmak üzere burada olduklarını belirten Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, “2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nde gericiler tarafından insanlığın gözü önünde 33 yurtsever, ilerici, aydın insanımız ve 2 otel çalışanı yanarak ya da dumandan boğularak vahşice katledildi” dedi.

Kütük, Sivas Katliamı’nın tarihe kara bir leke olarak geçtiğini ve katliamın 33 sanığının da  13 Mart 2012 tarihinden AKP iktidarı tarafından zaman aşımına uğratılarak aklanmaya çalışıldığına dikkat çekerek, “Sivas Katliamı’nın hesabı sorulan kadar takipçisi olacağız.  Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, bu karar için ‘hayırlı olsun’ diyerek memnuniyetini dile getirmiştir. Meclis kürsüsünden, ‘Madımak’ta ölenler kadar sanıklar da masumdu’ diyerek, AKP zihniyetinin gerçek gerici yüzünü bir kez daha göstermiştir. Bizim nazarımızda Sivas Katliamı’nı yapanlarda, aklamaya çalışanlarda hesap verene kadar bu dava neticelenmemiştir” ifadelerini kullandı.